Facebook hozzászólás
284

Mi jár neki? Kézcsók vagy kézfogás?

Hány nő él ma Magyarországon, akinek eddigi élete során soha nem kapott kézcsókot? Az, ami ma már sokszor zavarbaejtő figyelmességnek tűnik, régen a legtermészetesebb üdvözlése volt a hölgyeknek. A kézfogás a kézcsókkal ellentétben már egyáltalán nem hoz minket zavarba, amely sem régen, sem most nem kapcsolódik semmiféle megalázkodást jelző mozdulathoz. Akkor honnan ered e két köszöntési mód?

Pszichológusok és a munkaerőpiaccal foglalkozó szakemberektől mást sem hallunk manapság, mint azt, hogy mennyire fontos a kézfogás minősége, erőssége az első benyomás szempontjából. Hiszen már ebből sok benyomás keletkezik bennünk a másikról, személyiségéről, jelleméről.

Nem hinnénk, de pár száz évvel ezelőtt teljesen más funkciója volt a kézfogásnak, mint a benyomáskeltés. Először azért fogtak kezet az emberek, hogy megmutassák a másiknak: náluk nincs fegyver, békés szándékkal jöttek. Ezt igazolja többek között az „itt a kezem, nem disznóláb” szólásunk is. A tréfás mondás valódi értelmét kevesen ismerik: a pisztolyt régen gúnyosan disznólábnak nevezték, amely a mordályok régi, ormótlan alakjára vezethető vissza.

A kézfogás szabályai régen sem voltak szigorúbbak, mint ma: mindig a fölérendelt nyújt kezet, amit az alárendelt elfogad. Illik a másik szemébe nézni, bár nem minden kultúrában. Az egyébként hagyományosan meghajlással köszönő japánok ugyan átvették a kézfogást mint üdvözlő formát, de nem szorítják meg túl erősen a másik fél kezét, és nem néznek a szemébe, hogy ne tűnjenek tolakodónak.

Amerikai szokás a bal kéz „bevonása” a kézfogásba. A huszadik század közepétől számos népszerű politikus üdvözölte így tárgyalási partnerét. Így a semleges mozdulatból bensőségesebb, barátibb lesz.

És honnan ered a manapság már fehér hollónak számító kézcsók? Ugyan már jó ideje a férfiak és nők közötti üdvözlés bevett formája, eredete nem e két nem érintkezéséhez nyúlik vissza, hanem a királynak és hűbéreseinek viszonyához. A feudalizmus fejlődésével ugyanis a kézcsók az erősödő főnemesek alárendeltségét volt hivatott jelezni a hűbérúrral, a királlyal szemben.

Egy francia etikettkönyv szerint a kézcsók valójában csak egy jelkép, hiszen a férfinak csak a női kéz fölé kell hajolnia, de szája nem érintheti meg a hölgy kacsóját. Amennyiben ez a csók valódi, hosszan tart, akkor jelenthet többet is: a férfi vonzalmat érez a hölgy iránt, de a francia irodalomból is számos példáz lehetne hozni, amikor a kézcsók felhívás volt testi kapcsolatra – természetesen kizárólag alacsonyabb társadalmi státuszú, esetleg könnyűvérű nők esetében!





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!