Facebook hozzászólás
808

Miért gyógyul olyan nehezen a lábszárfekély?

A cukorbetegség egyik gyakori szövődménye a lábszárfekély, mely nem csupán esztétikailag nyújt zavaró látványt, de igen fájdalmas is lehet, súlyos esetben akár az érintett végtag amputációjához is vezethet. A betegek gyakran orvostól orvosig járnak problémájukkal, de lényeges változást nem tapasztalnak az állapotukban. A Cukorbeteg Központ munkatársai, Dr. Porochnavecz Marietta diabetológus és dr. Pop Gábor sebész szerint ennek egyik fő oka az, hogy az érintettek nem részesülnek komplex terápiában.

Miért olyan gyakori a lábszárfekély cukorbetegség esetén?

A diabéteszes lábszárfekély közel minden 8. cukorbeteget érint, ezért is olyan fontos minél többet foglalkozni ezzel a témával. Az alsó végtagi amputációk indikációjának jelentős százalékát, a diabétesz talaján kialakult, elhanyagolt, szövődményes lábszárfekélyek adják.

lábszárfekély
A kezeletlen fekélyes seb könnyen fertőződhet Kép: Pixabay

Maga a probléma kiváltó oka a tartósan magas vércukorérték, mely roncsolja az erek falát, ezáltal károsodik a keringés és a szövetek nem jutnak megfelelő mennyiségű oxigénhez. A fekély általában a boka környékén, a lábujjak alatt és a talp elülső részén alakul ki, és nem igazán mutat gyógyulási hajlamot. Kezeletlen esetekben az állapot egyre csak romlik, csak átmeneti gyógyulást mutató, kezelt esetekben is nagy a kiújulás esélye. Ennek oka, hogy az illető vagy legyint a panaszra, vagy pedig nem jut megfelelő kezeléshez.

Kezeletlen esetekben a fekélyes seb könnyen fertőződhet, ami miatt a szöveti károsodás, elhalás egyre mélyebb rétegekbe terjed. Sajnos sokan otthon, házi módszerekkel próbálják kezelni a cukorbetegség okozta fekélyt, pedig minél több időt vár az orvosi segítségre a beteg, annál inkább súlyosbodik az állapot, amit egyre nehezebb lesz a későbbiekben eredményesen kezelni.

Kenegetem, mégsem javul. Miért?

A cukorbetegségre gyakran csak azután derül fény, miután az illetőnél már megjelentek a szövődmények (pl. diabéteszes láb, fekély). Pedig a lábszárfekélynél igen nagy hangsúly van a prevención, melynek alapja a vércukorszint normalizálása. Természetesen, ha már kialakult a probléma, akkor is az elsődleges a glükózszint megfelelő beállítása, viszont emellett a betegnek sok mindent kell tennie annak érdekében, hogy megszabaduljon a nem gyógyuló sebtől magyarázza Dr. Porochnavecz Marietta, a Cukorbeteg Központ diabetológusa.

Cukorbeteg? Ez az 5 vizsgálat életmentő lehet!
A cukorbetegség egy igen gyakori és veszélyes szövődménye a diabeteszes láb, mely elhanyagolt esetben akár járásképtelenséget, sőt, amputációt is okozhat. Milyen szűréseken, vizsgálatokon kell részt venni, hogy ez elkerülhető legyen, vagy kiderüljön, hogy milyen szinten károsodtak az idegek?

Sokan sajnos úgy gondolják, hogy a diabetes okozta fekélyt elég csak kenegetni és pár alkalom után már el is „tűnik”. Sok beteg, azok után, hogy egy bizonyos kezelés eredménytelennek bizonyul, feladják a fekély elleni harcot. Bár hosszadalmas, de nem lehetetlen vállalkozás megszabadulni a diabétesz okozta fekélyes sebtől. Ennek kulcs a komplex kezelésben rejlik, és a terápiában a diabetológus mellett még több szakembernek is részt szükséges vennie. Tekintve, hogy maga az állapot is többrétű, így a terápia is több síkon mozog. Hogy a problémát orvosolni lehessen, fontos a cukorháztartás rendezése mellett a fertőzés megszűntetése, a keringés javítása, valamint a sebgyógyulás hajlamának fokozása.

Csakis ezek egyidejű alkalmazása vezet tartós eredményre.

Cukorbeteg lettél? Csak semmi pánik, ezekre figyelj!
A 2-es típusú cukorbetegség hátterében legtöbbször a helytelen életmód és a genetikai hajlam áll. Sokan, amikor szembesülnek a diabetes diagnózisával, úrrá lesz rajtuk a pánik, mivel úgy gondolják, nehezen kordában tartható a betegség, és az életük gyökeresen felborul. Mire kell mindenképp figyelniük a betegeknek?

A diabéteszes fekély hatékony, komplex kezelésében résztvevők:

  • maga a páciens
  • érsebész / angiológus
  • diabetológus
  • sebkezelő nővér
  • gyógytornász
  • dietetikus
  • ortopéd szakorvos
  • általános sebész
  • bőrgyógyász

A diabéteszes fekély terápiája csapatmunka, így lehet hatékonyan és eredményesen kezelni a problémát.

Amennyiben valaki diabéteszes fekéllyel küzd, kiemelt jelentőséggel bír a seb tisztán tartása, az elhalt szövetek eltávolítása, szükség szerint a fertőzések elleni célzott antibiotikumos kezelés, valamint az olyan hatékony alternatív terápiás módszerek, mint pl. a lökéshullám terápia vagy a mézes sebkezelés. Ezek a módszerek, a nemzetközi kutatások szerint is az élen járnak a fekély gyógyításában. Mindkét eljárás kúraszerű alkalmazása segíti a sebgyógyulást és hozzájárul a mielőbbi regenerációhoz, a keringés fokozásához- mondja dr. Pop Gábor, a Cukorbeteg Központ sebésze.

(Forrás: Cukorbeteg Központ)

 

 

 



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!