Miért jelent bioterrorista fenyegetést a himlővírus?
A brüsszeli New Defence Agenda fórum javaslata szerint az EU tagállamoknak
fel kellene készülniük a bioterrorista támadások, mindenek előtt a himlővírus jelentette fenyegetés elhárítására.
Az NDA szerint meg kell erősíteni a nemzeti védelmet a bioterrorista támadásokkal szemben, különösen a laboratóriumok kapacitása, a kórokozók ellenőrző programja, az erőforrások és a kutatás terén. Az NDA úgyszintén nagy hangsúlyt fektet a regionális és nemzetközi együttműködésre,
valamint egy monitorozó rendszer kiépítésére, amely valós időben figyeli a
betegségek kitörését.
A himlővírus jelentette veszély korunk egyik legnagyobb potenciális
Terrorista-fenyegetései közé tartozik, mivel a vírus könnyen fertőző és a fertőzöttek 30%-a meghal. A himlőbetegség felszámolása óta a vírustörzs állományát a világ két laboratóriumában, Oroszországban és az USA-ban tartják, de nincs kizárva, hogy a vírus törzsei ezekből a laboratóriumokból soha nem kerültek ki, és nem kerültek illetéktelen kezekbe.
Miért jelent bioterrorista fenyegetést a himlővírus?
Erősen kórokozó vírus
Ahogyan Jill Dekker Bellamy, az NDA biovédelmi tanácsadója mondja „a lehetséges kórokozó anyagok közül a terroristák a lakosság számára legfélelemkeltőbbet választják”. Mint olyan, a himlővírus a bioterroristák ideális fegyvere. Becslések szerint a 20. században egy millió ember halt meg himlőben.
1980. évi kiirtásáig a himlő terjedőképessége és súlyossága miatt az egyik legrettegettebb fertőzőbetegség volt. A himlő a levegő útján terjed és az influenza víruséhoz hasonló terjedő-képessége van: egyes becslések szerint ma egy megfertőzött személy kb. 10 másik embernek adná át környezetében a betegséget. Egy súlyos betegség is, amely az esetek 30%-ában halállal végződik. Rosszindulatú utóhatásokat is eredményezhet, főleg mély sebhelyeket az arcon vagy vakságot.
A himlőtámadás súlyosan szétzilálná a nemzeteket
A himlőbetegség felszámolása óta a vírustörzs állományát hivatalosan a világ két laboratóriumában tartják: az atlantai CDC-nél (USA, Georgia) és Oroszország novoszibirszki területén, Koltsovoban az Országos Víruskutató és Technológiai Központban (VECTOR). Nem lehetünk azonban biztosak abban, hogy a vírus törzsei ezekből a laboratóriumokból soha nem kerültek ki, és nem kerültek illetéktelen kezekbe.
Hozzászólás zárolva.