Facebook hozzászólás
646

Mikor is érdemes endokrinológushoz vinni a gyereket?

A kisgyermekek sajnos viszonylag gyakran betegek, mely leginkább a kevésbé erős immunrendszernek és a közösségi életnek köszönhető. A legtöbb panaszt azonban gyors diagnózis, majd még gyorsabb gyógyulás követ. Sajnos vannak olyan esetek, amikor nem csupán egy-egy múló tünetről van szó, hanem valamilyen komolyabb betegségről, mely kezelést igényel. Dr. Tar Attila, a Budai Endokrinközpont gyermek endokrinológusa elárulta, mikor érdemes gyermekünkkel endokrinológushoz fordulni.

 

Kép: Pixabay

Mivel foglalkozik a gyermek endokrinológus?

Az endokrinológia a belső elválasztású mirigyekkel, a hormonrendszer működésével foglalkozik. Mivel az ide tartozó zavarok az egész szervezetre komoly hatást gyakorolnak, ezért igen változatos tünetekben nyilvánulnak meg az itt kialakult problémák. A felismerést még inkább nehezíti az, hogy gyakran általános panaszokkal járnak az endokrin zavarok (pl. fáradtság, elhízás, rossz közérzet), így sokszor a szülő múló betegségnek, esetleg időjárási frontnak gondolja gyermeke problémáit. Éppen ezért, ha rövid időn belül nem szűnnek a kellemetlen tünetek, úgy érdemes gyermek endokrinológushoz fordulni, aki részletes állapotfelmérés és különböző vizsgálatok után pontos diagnózist tud felállítani.

Melyek a leggyakoribb hormonális betegségek a gyerekeknél?

– A belső elválasztású mirigyekhez tartozik az agyalapi mirigy, a pajzsmirigy, a mellékvese, hasnyálmirigy, petefészkek és a herék. Ezek zavarai hormonális problémákat okoznak, melyek közül gyermekek esetében a pajzsmirigy túl- vagy alulműködése, az elhízás, csökkent glükóz tolerancia, inzulin rezisztencia, cukorbetegség, az agyalapi mirigy elégtelensége, valamint alacsonynövés, késői vagy korai serdülés, Cushing szindróma fordul elő a leggyakrabban. A pontos diagnózishoz általában vérvizsgálat szükséges, melyet valamilyen képalkotó eljárás is kiegészíthet ( pl. UH, CT, MRI) – mondja Dr. Tar Attila, a Budai Endokrinközpont gyermek endokrinológusa.

Mely tünetek esetén gyanakodjunk endokrinológiai problémára?

  • elhízás/fogyás
  • fokozott szőrösödés
  • nemi érés hiánya/korai serdülés
  • menstruációs panaszok
  • növekedési zavar
  • fáradékonyság, rossz közérzet
  • golyva

Mi történik a rendelőben?

Az endokrinológiai vizsgálat a panaszoktól függően több időt is igénybe vehet, hiszen több, laikusoknak látszólag kevésbé fontos tünet is nagy jelentőséggel bírhat a diagnózis felállításához. Az első vizit alkalmával részletes kikérdezésre, családi anamnézis felvételére, illetve ha van, akkor az előző leletek áttanulmányozására van szükség. Ezek ismeretében az orvos további vizsgálatokat ír elő, melyből fény derülhet a probléma pontos okára, így a megfelelő kezelés – mely legtöbbször gyógyszeres terápia – mielőbb megkezdődhet.

Itt olvas néhány tipp az egészséges tanévkezdéshez!

 



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!