Mindent hallottál a fülgyulladásról
Fülfájással küzd a gyermekorvosi rendelőben megforduló betegek mintegy 30%-a, de néha még több is. Dr. Sebő Zsuzsanna gyermekgyógyász főorvos, homeopata elárulta, hogy mi ennek az oka, mit tehetünk, hogy megelőzzük a bajt, valamint a gyógymódokról is beszámolt.
A fülgyulladás előfordulásának gyakoriságát gyermekkorban az anatómiai adottságok és az immunrendszer sajátosságai okozzák. Ennek ellenére nagyon sok mindent tehet a szülő, hogy megelőzze ezt a betegséget.
− A korai orrfújás fontosságára szeretném elsődlegesen felhívni a figyelmet, ugyanis amennyiben tiszta az orrjárat, nehezebben húzódik a gyulladás a fülre – kezdte dr. Sebő Zsuzsanna.
– Már kisbaba kortól kezdve kezdhetjük megtanítani a gyerekeket az orrfújásra. Féléves kor körül akár fürdés közben tanítsuk fújni a babát, és mondjuk is neki. Nagyobb gyereknél pedig játékosan helyezzünk az arcára leheletvékony, egyrétegű papír zsebkendőt, és biztassuk arra, hogy próbálja meg az orrával fújva meglebbenteni azt. Amennyiben a gyermek nem tud még orrot fújni, akkor mindenképpen fontos az orrváladék eltávolítása leszívással − magyarázta a doktornő, aki azt is hozzátette, hogy a fülgyulladás legtöbbször vírusos eredetű, ezért az egészségesebb életmód, hidegpára porlasztása, vitaminok szedése, és a gyakori szellőztetés segíthet a megelőzésben.
Sajnos ezekből a vírusfertőzésekből gyakran alakul ki bakteriális fertőzés, amikor már nem elegendő a tüneti terápia.
− Néhány kivételtől eltekintve, a protokoll szerint kezdődő középfülgyulladásnál várni kell az antibiotikum-felírással, 24-36 órán át. Ebben az időszakban, amikor nem teszünk amúgy semmit, mindenképpen javaslom homeopátiás szerek használatát. A kezdődő panaszoknál, amikor csak kicsit fáj a fül, a Ferrum phosphoricum lesz a jól bevált házibarát. Itt közepes hígítás javasolt naponta többször is. Ajánlani szoktuk a melegítést is, de én csak olyan gyermekeknek javaslom a melegítő sapkát, akiknek a közérzetét ez javítja. Annál, aki tiltakozik, nem erőltetném. Fontos a fájdalom csillapítása is, hogy ne szenvedjen a gyermek, erre alkalmasak a hagyományos gyógyszerek, de tudni kell, hogy a fájdalomcsillapító nem gyógyítja a betegséget, csak a tüneteket enyhíti, és akár el is fedi azokat.
A homeopátia gazdag fegyvertárral rendelkezik arra az esetre, ha a vezető tünet az erős fájdalom. Mindenkinek javaslom otthoni elsősegélyként az ABC keveréket, azaz az Aconitum, Belladonna és Chamomilla szerekből készített oldatot (5-5 golyócska mindegyik szerből, közepes potenciából 1 dl babavízbe) minden olyan panasznál, amikor erős fájdalom és esetleg magas láz jelentkezik. A fülfájással mindig forduljunk orvoshoz. A homeopata orvos kezében még számos más lehetőség is van, és a helyes szert a fülfájás minősége, a fül képe, és a beteg állapota alapján dönti el. Van olyan eset, amikor az antibiotikumot adását sem lehet mellőzni. Ez azonban mindig felelős orvosi döntés legyen, és a szülő semmiképpen ne kezdjen el magától antibiotikum kúrát – figyelmeztetett a gyermekorvos.
(Közepes homeopátiás potenciák: 9 CH, C9, 15 CH, C15)
Hozzászólás zárolva.