Facebook hozzászólás
4 123

Miről ismerjük fel a pajzsmirigydaganatot?

Nyelési nehézség, nyaki duzzanat, tartós rekedtség – nem biztos, de lehet hogy pajzsmirigydaganatról van szó. Jó hír viszont, hogy a pajzsmirigydaganatok többsége jól kezelhető, a gyógyulási arány magasabb, mint más daganatos betegségek esetében.

A legtöbbször nyelési nehézségek vagy duzzanatok miatt fordulnak a betegek orvoshoz – Kép: umi.edu

A pajzsmirigy göbös megbetegedéseire a legtöbb esetben a nyak elülső részén megjelenő duzzanat hívja fel a figyelmet. Ezeknek két típusát különböztetjük meg: a meleg göbök pajzsmirigy túlműködést – erős szívdobogás, ritmuszavar, esetleg fogyás – okozhatnak, a hideg göbök pedig a daganatos átalakulás miatt jelentenek potenciális veszélyt. A meleg göb általában jóindulatú, és eredménnyel gyógyítható, a hideg göbök egy része lehet rosszindulatú. A pajzsmirigydaganat legfontosabb tüneteit és a kezelési javaslatokat Balázs Csaba endokrinológus, az Endokrinközpont orvosa foglalta össze.

A pajzsmirigy daganatos elváltozására utalhat az elhúzódó rekedtség, a nyelési nehézség, a nyaki duzzanat, a nyak- és torokfájdalom és a megnagyobbodott nyaki nyirokcsomók. Mivel ezek a panaszok egyéb betegségeket is jelezhetnek, a göbök kizárásához elsőként a pajzsmirigy ultrahangos vizsgálatára van szükség, emellett laborvizsgálat elvégzésére is sor kerül.

Ha a göbök jelenléte bebizonyosodik, arról, hogy az elváltozás melyik csoportba sorolandó, az izotópos vizsgálat segítségével kaphatunk képet. A meleg göb fokozott mértékben tárol izotópot, a vizsgálati képen piros színű, ezért nevezték el „meleg” göbnek. A hideg göb nem vesz fel izotópot, ezért a göbnek megfelelően tárolás alapján egy üres „hideg” terület ábrázolódik. A hideg göbök egy része lehet rosszindulatú, ezért ezekben az esetekben a citológiai vizsgálat is kötelező.

Ha az elvégzett vizsgálatok alapján bebizonyosodik, hogy a daganat rosszindulatú, akkor gyakoriságuk szerint négyfajta szövettani diagnózissal szembesülhet a beteg. A leggyakoribb a papilláris, az összes beteg mintegy 80 százalékánál ez a típus mutatható ki. Ezt követi a follikuláris, a medulláris és az elsősorban idősebb emberekben előforduló anaplasztikus ráknak nevezett forma.

Nem csak esztétikai probléma
A pajzsmirigy betegségei hazánkban is népbetegségnek számítanak. A diagnózist sok esetben nehezíti, hogy a csökkent vagy emelkedett hormontermelés szerteágazó, sok esetben egyéb szervi panaszra utaló tüneteket okozhat. Az elváltozások egyik formája a pajzsmirigygöbök megjelenése.

A pajzsmirigydaganat kezelése elsősorban műtéti úton valósul meg, az érintett szövet és a környező nyirokcsomók eltávolításával, illetve izotópos kezelésre is sor kerülhet.  A betegség akár évtizedekkel később is kiújulhat, a betegek kezelése ezért rendszeres ellenőrzést igényel, illetve szükséges a hormonpótlás beállítása is.

Mivel a pajzsmirigy betegségei igen szertágazó tüneteket okozhatnak, ezért lényeges, hogy minden, számunkra jelentéktelennek vagy a betegséggel nem összefüggőnek tűnő tünetről is beszámoljunk, ami az egyéb panaszok mellett jelentkezett. Gondoljuk át, hogy a panaszok állandóan vagy időszakosan jelentkeznek-e, s mi az, amitől felerősödnek. A pajzsmirigybetegségek kialakulásában döntő szerepet játszik az öröklődés, ezért kérdezzük meg a családtagokat, hogy náluk jelentkezett-e korábban hasonló panasz!

A hormonális rendszer felborulását az életünkben bekövetkező nagyobb változások, stresszhelyzetek is előidézhetik, ezért érdemes ezt is megemlíteni kezelőorvosunknak az első vizsgálat alkalmával. Írjuk össze a rendszeresen szedett gyógyszerek, táplálékkiegészítők listáját is. Gondoljuk át azt is, hogy mi mit szeretnénk kérdezni az állapotunkról, például, hogy szüneteltetnünk kell-e a sportot, vagy változtatni az étkezésünkön.

www.endokrinkozpont.hu



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

PÉLDA-KÉP

1 / 258

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!