Mit tegyünk, ha fuldoklik a gyermek?
Az elmúlt napokban két fulladásos gyermek-haláleset borzolta a kedélyeket. Vajon megakadályozhatók-e az ilyen esetek? Mit lehet tenni, ha a gyermek hirtelen fuldoklani kezd?
„A K&H gyógyvarázs program révén 10 éve vagyunk jelen a magyar gyermek-egészségügyben, és támogatjuk a gyermekeket ellátó intézményeket. Vannak azonban olyan esetek, amikor a kórházig sem jut el a gyermek. Ilyenkor a szülő, felügyelő azonnali és határozott beavatkozására van szükség, mert az ő kezükben van a gyermek élete. A fulladásos esetek tipikusan ezek közé tartoznak” – mondja dr. Krivácsy Péter, gyermekorvos, a K&H gyógyvarázs zsűritagja.
„Félrenyelés esetén a teendők nagyban függnek a félrenyelt tárgy méretétől, elhelyezkedésétől” – mondja dr. Krivácsy Péter, a K&H gyógyvarázs szakértője. „A teljes légúti elzáródást okozó idegen testek életveszélyesek, és minden esetben azonnali, határozott, hathatós beavatkozást igényelnek.”
A félrenyelés legfőbb tünete a hirtelen kezdődő köhögés, fulladás. Amennyiben a gyermek hangosan köhög, a köhögés előtt képes levegőt venni, hallhatóan sír, hangot ad ki, vagy beszél és folyamatosan éber, akkor a szülő legfőbb feladata, hogy a gyereket megnyugtassa, és további köhögésre bíztassa. Ilyenkor ugyanis a köhögés segíthet leginkább a félrenyelt idegen test kimozdításában. Ebben az esetben a szülőnek nem kell mindenáron beavatkozni, például a gyerek hátát veregetni, mert azzal akár rosszat is tehet, ha a kimozdulás következtében az idegen tárgy még rosszabb helyre kerül, és esetleg teljes légcsőelzáródást okoz.
Eszméletén lévő, de nem hatásosan – alig hallgatóan, vagy némán köhögő – gyermeknél a szülőnek, felügyelőnek először 5 hátütést kell alkalmaznia. Ha ez nem eredményes, a csecsemőnek 5 mellkasi lökést, az 1 évnél idősebb gyereknek 5 hasi lökést adjunk. Ilyenkor menjünk gyerek a háta mögé, öleljük át a karok alatt a törzsét. Jobb kezünket formáljuk ökölbe, helyezzük a köldök magasságába, bal kezünkkel kulcsoljuk át a jobb csuklónkat és egy magunk felé és fölfelé irányuló hirtelen mozdulattal nyomjuk fel a rekeszt, melynek hatására fokozódik a nyomás a tüdőben, kiemeli az idegentestet a hangrésből, a gyerek ki tudja köhögni, vagy ki tudja köpni. Ha ez nem sikeres, akkor azonnal mentőt kell hívni.
Eszméletlen gyermek esetén a gyermek száját kinyitva meg kell nézni, hogy látunk-e eltávolítható tárgyat. Ha igen, akkor azt egy mozdulattal ki kell mozdítani. Az alsóbb légutak esetén az újraélesztés esetén használt mellkaskomrpesszió alkalmazandó. Ha egyedül vagyunk, 1 perces újraélesztés után hívjunk mentőt, ha segítség is van kéznél, azonnal tárcsázza a 104-et.
„Eszméletvesztés esetén a legfontosabb, hogy a szülő, vagy a jelen lévő felügyelő mindenképp tegyen valamit, hiszen a légzést, keringést mindenképp újra be kell indítani. Ilyenkor az idő döntő tényező, mert a folyamatok csak egy pontig visszafordíthatóak, az azonnal megkezdett újraélesztés pedig sokszor nagyobb esélyt ad a betegnek. Jó, ha a jelen lévő felnőtt ismeri a technikát, de ha nem, az sem baj, csak cselekedjen! A legfőbb cél, hogy oxigénhez juttassuk a legfontosabb szerveket – agyat és szívet – amíg a mentő a helyszínre érkezik. A legfontosabb szabály a 30-2, ami azt jelenti, hogy 30 mellkaskompresszió után 2 erőteljes befújás következik. Csecsemőknél szájból orrba és szájba, gyermekeknél szájból szájba kell fújni. A fújás kb. 1 másodpercig tartson. Aki nem tanult újraéleszteni, annak segít a mentőszolgálat diszpécsere, aki telefonon keresztül vezényli az újraélesztést” – mondja dr. Krivácsy Péter, a K&H gyógyvarázs zsűritagja, a „Gyermekkori vészhelyzetek – S.O.S. megoldások” című könyv szerzője.
a K&H gyógyvarázs pályázatról
A K&H Csoport, társadalmi felelősségvállalásának részeként, immár egy évtizede kiemelt figyelemmel kezeli a gyermekegészségügyet, így kíván hozzájárulni ahhoz, hogy a jelen és a jövő társadalmának tagjai egyaránt teljes életet élhessenek. A K&H gyógyvarázs mára egy számos kezdeményezést összefogó komplex programmá vált, amely az elmúlt 9 évben 119 kórház és 126 mentőszolgálat munkáját támogatta különböző műszerekkel és berendezésekkel, több mint 451 millió forint értében.
Hozzászólás zárolva.