Mit tehetsz, ha a karodat sem bírod felemelni?
A vállfájdalom kellemetlen és zavaró. Ráadásul legtöbbször kisugárzik a nyakba, hátba, karokba is. Legtöbbször túlzott megerőltetés áll a hátterében, ami pár nap alatt elmúlik. De mi van akkor, ha tartósan fennáll a probléma?
Ahhoz, hogy megértsük a vállfájdalom hátterét, ismerni kell ízületeink felépítésének alapelemeit – magyarázza dr. Váradi Éva, a Fájdalomközpont főorvosa. Testünkben a csontok, izmok és az inak közt úgynevezett bursák, azaz nyáktömlők vannak, amelyek az izmok és az inak csontokon való könnyed mozgását biztosítják. Ilyen nyáktömlő található a vállízület-karok mozgásában központi szerepet játszó rotátorköpeny vállcsúccsal való találkozási pontjánál.
Vállfájdalomnál igen gyakran – a fokozott igénybevétel, megerőltetés következményeképpen – ez az úgynevezett subacromialis bursa gyullad be, válik fájdalmassá. A fájdalom tartósságához hozzájárul az is, hogy a tömlő egy szűk résben helyezkedik el, és a gyulladás okozta duzzadás miatt „beszorul” ebbe a résbe. A helyhiány miatti nyomás pedig tovább rontja nemcsak a váll mozgathatóságát, de a gyulladást is, fokozva ezáltal a fájdalmat.
A nyáktömlőgyulladás jellemző tünete, hogy a kar felfelé való mozgatása fájdalmassá válik. A kar mozgása beszűkül, és az illető nem, vagy csak nehezen tudja emelni a karját. Vállfájdalom esetén gyors és hatékony megoldást hozhat az aktív fájdalomcsillapítás, melynek során célzott gyulladáscsökkentő injekcióval koncentráltan a problémás területre, a váll nyáktömlőjéhez juttatjuk el a hatóanyagot – mondja az aktív fájdalomcsillapítás specialistája. A megfelelő kezelés már az első alkalommal csökkenti a fájdalmat és a mozgáskorlátozottságot. A célzott injekciós terápia azonban nagy szakértelmet, az ízületek felépítésének és működésének alapos ismeretét kívánja.
Forrás: Fájdalomközpont
Hozzászólás zárolva.