Facebook hozzászólás
372

Ne pánikoljunk a fogamzásgátló halálesetek miatt!

Nem szabad visszariadni a fogamzásgátlók szedésétől a lehetséges trombózisveszély miatt – fejtette ki Blaskó György professzor, a Trombózisközpont rendelésvezető főorvosa a tablettaszedő francia nők körében bekövetkezett halálesetekre reagálva. A tragikus eseményekről a francia gyógyszerészeti ügynökség számolt be. Népegészségügyi szinten egyelőre nem költséghatékony a tablettával védekező nők szűrése, de az öröklött trombózishajlammal rendelkezőkre fokozott figyelmet kell fordítani.

A francia gyógyszerészeti ügynökség minapi bejelentésében ugyan egy konkrét gyártó fogamzásgátló tablettáját tette felelőssé a négy fiatal nő haláláért, de gyógyszerrel védekező nők millióit ijesztette meg világszerte a hír a tabletták véralvadást fokozó mellékhatásáról. Blaskó professzor emlékeztetett arra, hogy az ilyen fogamzásgátlók a bennük lévő hormonok által akadályozzák meg a terhességet. Ezek a hormonok befolyásolhatják a vér alvadékonyságát, de trombózist főként azoknál a nőknél okozhat a fokozott vérröghajlam, akik trombofíliával (trombóziskészséggel) rendelkeznek.

Hogyan deríthető ki, hogy kinek biztonságos a tablettaszedés? A hivatalos protokoll szerint a magyar nőgyógyászok az első felíráskor kötelesek (lennének) konzultálni fiatal nőbetegeikkel arról, hogy volt-e páciensük családjában többszöri, fiatalkori vagy szokatlan helyen előforduló trombózis, esetleg stroke. A terhesség elkerülésére törekvő hölgyek maguk is jól teszik, ha körbenéznek a közeli rokonok között, és ismeretekre tesznek szert a több nemzedéket is érintő betegségekről. Ha ugyanis a trombózis valós genetikai fenyegetés, akkor Blaskó doktor is inkább más fogamzásgátlást javasol a nemkívánt terhesség megelőzésére.

A tablettás fogamzásgátlás hívei sokat tehetnek azért, hogy a halálos veszélyt elkerüljék, azaz, kiderítsék, számolniuk kell-e a végzetes betegség felbukkanásával hívta fel a figyelmet a Trombózisközpont vezető főorvosa. A trombóziskészség szűrése komplex vizsgálatsorozattal történik. Többféle laboratóriumi teszt is rendelkezésre áll, és az eredményeket nagytapasztalatú és trombózisok megelőzésére (és kezelésére) szakosodott belgyógyász- haematológusnak kell értékelnie, figyelemmel az egyéni és családi kórtörténetre, valamint a fizikális vizsgálat eredményeire.

Blaskó professzor egyetért a Nemzetközi Trombózis és Haemosztázis Társaság állásfoglalásával, miszerint népegészségügyi szinten ma nem költséghatékony a gyógyszerrel védekező nők szűrése. Ez azonban nem mentesít senkit az alól, hogy figyelje önmagát, és tisztában legyen a családja kórtörténetével is tette hozzá. A fogamzásgátlók egyre fejlettebb technológiával készülnek és egyre alacsonyabb hormontartalmúak, így a kialakuló trombózisok száma csökken, de megkerülhetetlen marad a trombózisveszély a hajlamot hordozó nőknél. Ám pusztán emiatt nem érdemes nők millióit eltanácsolni egy fontos és hatékony születésszabályozási eszköztől.

Blaskó professzor a gyógyításban szerzett 40 év tapasztalata alapján túlzásnak tartja Marisol Touraine francia egészségügyi miniszter bejelentését és intézkedését, hogy korlátozni fogják a harmadik és negyedik generációs fogamzásgátlók felírását a trombózisveszély miatt.  Megfelelő ismeretekkel és szűréssel a tablettát szedő nők is biztonságban vannak mind a nemkívánt terhességtől mind a trombózistól.

forrás: tromboziskozpont.hu



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!