Nem az számít, hányszor mosol fogat
Számos súlyos betegséget elkerülhetünk, ha betartjuk a legalapvetőbb szájápolási szabályokat. A helyes szájápolás tanulható, és érdemes már gyerekkorban elsajátítani, felnőttkorban ugyanis a szokások megváltoztatása már sokkal nehezebb. Március 20-a a Szájápolás Világnapja, ezért ilyenkor különösen fontos a szájhigiénia fontosságáról beszélni.
Gyermekkorban lehet megtanulni legjobban a helyes szájhigiéniát dr. Balsai Tamás, a Perfect Smile fogszakorvosa szerint, de ehhez az is szükséges, hogy a szülői minta megfelelő legyen, és e téren sajnos vannak hiányosságok. A Fogorvosok Világszövetsége éppen ezért nevezte ki 2013-ban március 20-át a Szájápolás Világnapjának. A nap elsődleges célja az, hogy növelje a lakosság tudatosságát a helyes szájápolás fontosságával kapcsolatban.
A szájhigiénia tanulható: első lépésként az a legjobb megoldás, ha a gyerek fogát a szülő mossa, és a helyes fogmosás mozdulatait, érzetét tanulja meg a gyerek. Ehhez viszont szükség van arra, hogy maga a szülő tudja, hogyan kell jól fogat mosni, és hogy együtt tudjon működni a gyerekkel – a fogmosásban és az élet egyéb területein is.
A felnőttek 90%-a meg van győződve róla, hogy tud fogat mosni, és nagy részük azt gondolja, elsősorban az számít, hányszor mosnak fogat, pedig a sokszori fogmosás rossz technikával nem sokat ér. „A betegeim többsége figyel a szájhigiéniára, időnként mégis látok napok óta a fogakon lévő lepedéket, fogkövet. Aki valóban meg szeretne tanulni alaposan fogat mosni, legjobb, ha fogorvosához fordul. Elsősorban az elektromos fogkefét javaslom, mert a kicsi kerek fejjel könnyebb hozzáférni a problémás területekhez is, és ami nagyon fontos, azzal nem lehet károsítani a fogakat. Természetesen, a rossz beidegződésű fogmosás nehezen javítható, többszöri ismételt fogtisztítás és ellenőrzés kell hozzá” – figyelmeztet dr. Balsai Tamás.
„Én a lányaim 8 hónapos korában kezdtem a fogmosást, amikor már volt néhány foguk, és tudtak egyedül ülni a kádban, és a javaslatom az, hogy a gyerekek 7-8 éves koráig folytassák a szülők a fogmosást. Ekkor a gyerek már elég érett ahhoz, hogy megértse, hányféle fogfelszín van, miért kell azokat alaposan megmosni, és hogy rá lehessen bízni a fogmosás felelősségét – mondta el a fogszakorvos. – Már gyerekkorban is legalább napi két alkalommal az elektromos fogkefe használatát javasolom, amelynek nagy előnye, hogy a kis fejjel mindenhova elérünk, és a szájüregen belül nagyon jól irányítható. A gyerekek fokozatosan megismerhetik az érzést, ahogy a fogkefe feje végigmegy a szájban, azt, hogy milyen erővel kell mosni, és ami a legfontosabb: hogy milyen a tiszta száj érzése” – tette hozzá a szakember.
A fogszakorvos szerint nem szabad megfeledkezni az étkezések közötti egyéb lehetőségekről sem a szájápolással kapcsolatban. A cukros üdítők és a nassolás miatt a szájüregi pH-érték ingadozik, és ez legalább annyira roncsolja a fogakat, mint a nem megfelelő fogtisztítás, mivel a baktériumok savat termelnek, hogy károsítsák a fogzománcot, és be tudjanak hatolni rajta. Már gyermekkorban hatékony eszköz a rágógumi az étkezések között, mert a fokozott nyáltermelés miatt javítja a pH értéket, és a rágógumi tisztítja is a fogakat. A cukormentes rágógumi nagyban segíteni tud a fogak épen tartásában.
A helyes szájhigiénia fenntartása és a fogak épségének megőrzése érdekében nem (csak) akkor kell fogorvoshoz menni, amikor panaszunk van, hanem legalább évente, a kor előrehaladtával pedig félévente. A fogorvosok az ellenőrzés során felismerik a szájhigiéniával kapcsolatos problémákat, elvégzik a megfelelő kezelést, és tanácsokat adnak a további károsodások megelőzése érdekében.
További információk a www.szajharmonia.hu weboldalon.
Hozzászólás zárolva.