Nem csak nyáron fáj! Így kezeld a visszereket!
Sokan úgy gondolják, csupán meleg időben okoz panaszokat a visszér, ám azok télen is felléphetnek, leginkább sok ülés vagy állás közben és után, hiszen ilyenkor extra nyomás nehezedik az erekre. Tényleg a műtét lenne az egyetlen megoldás?
A nyári nagy hőség a visszeresek számára kész gyötrelem, hiszen a meleg csak tovább rontja a kitágult erek állapotát. Hogy jövőre ne jelentkezzenek hasonló panaszok, érdemes már a hűvösebb hónapokban tenni a probléma ellen.
A visszértágulatokkal küzdők gyakran panaszkodnak kellemetlen fájdalomra, lábdagadásra, görcsökre. Ennek oka, hogy a kitágult erekben a keringés lelassul, vénás pangás alakul ki, melynek következtében a bőrfeszülés kellemetlen érzést, fájdalmat okoz. Egy idő után mindez károsítja az erek belső endotel falát, aminek következtében gyulladásos folyamatok indulhatnak meg, ami már nem csupán kellemetlenséggel, hanem fájdalommal jár. A legfontosabb, amit tenni lehet a kompressziós harisnya viselése mellett:
● rendszeres testmozgás, vénatorna,
● hideg-meleg lábzuhany,
● súlyfelesleg leadása,
● kerülni kell a hosszú, meleg fürdőket és a szaunát.
A drogériákban és patikákban kapható gyógyszerek, krémek sajnos nem minden esetben nyújtanak megoldást, így a visszeres fájdalmakkal küzdőknek rendszerint más megoldáshoz kell nyúlniuk. „A kompressziós harisnyák remek szolgálatot tehetnek már akkor is, amikor az első tünetek – például a láb ödémája, éjszakai lábgörcsök – megjelennek. A kompresszió hatására a felületes vénákat összenyomjuk, ezzel megszüntetjük bennük a keringést, így a mélyvénákban felgyorsul a vénás áramlás. Ez csökkenti a súlyos vénás pangást a végtagban, és javítja a bőr vérellátását” – mondja dr. Sepa Györgytől, a Trombózisközpont érsebész főorvosa.
Sajnos azonban vannak olyan esetek, amikor a kompressziós kezelés már nem elég: előrehaladottabb állapotnál a vénás pangás megszüntetése érdekében szükség lehet műtétre is, amellyel elkerülhetők az olyan súlyos szövődmények, mint a lábszárfekély vagy a trombózis. Erre ma már igazán korszerű eljárásokat alkalmaznak: ilyen a rádiófrekvenciás visszérműtét, melynek során vágás és altatás nélkül lehet orvosolni a problémát. Ekkor – helyi érzéstelenítésben – a tágult vénába katétert vezetnek be egészen a lágyékhajlatig, majd rádiófrekvenciás hullámok segítségével elzárják a kitágult eret, így nincs szükség annak kihúzására. A beavatkozás egynapos sebészet keretén belül, műtéti körülmények között zajlik, altatóorvos jelenlétében. Két órával a műtétet követően a páciens haza mehet, és 3 nap után dolgozhat. (Forrás: Trombózisközpont)
Hozzászólás zárolva.