Facebook hozzászólás
2 072

Nem kívánja a szexet? Betegségre is utalhat!

A szex a mindennapi élet szerves része, épp ezért okoz lelki és párkapcsolati gondokat az, ha valaki huzamosabb ideig nem kívánja. Bár gyakran a felek elhidegülésére vezethető vissza, azonban meglehet, hogy betegség húzódik a háttérben.

Nem biztos, hogy a párkapcsolatban van a baj, ha nem kívánjuk az intim együttlétet, lehetséges, hogy valamilyen hormonális elváltozás van a légyottok kimaradásának hátterében. Dr. Bérczy Judit, a Budai Endokrinközpont endokrinológus főorvosa elárulja, milyen hormonális problémák okozhatják az összebújások hanyagolását.

Kép: Pixabay

Pajzsmirigy-alulműködés

A pajzsmirigy-alulműködés szinte az egész szervezet működésére hatással van, így nem meglepő, ha a nemi élet alakulását is befolyásolja. Tünetei közt leggyakrabban a túlsúly, a székrekedés és a krónikus fáradság szerepel, azonban többen számolnak be libidócsökkenésről, valamint hüvelyszárazságról is. Nem ritka azt sem, hogy a menstruációban zavar áll be. Bár a szexuális étvágy csökkenése esetén sokszor nem gondolnak pajzsmirigyproblémára, így általában más panaszok hívják fel rá a figyelmet, viszont jó hír, hogy gyógyszeres kezeléssel a libidó újra helyreáll.

Prolaktin-túltermelődés

„A magas prolaktinszint mind a nők, mind a férfiak esetben a szexuális vágy hiányát okozza. A hormon eredetileg a terhesség, a szoptatás ideje alatt fontos, mivel serkenti a tejelválasztást, így ekkor, érthető módon, megnő a mennyisége. Azonban, ha normál esetben is az elfogadott tartományon túl mozog, az impotenciát, illetve hüvelyi szárazságot, esetenként meddőséget okozhat. Gyakori tünete a magas prolaktinszintnek a tejcsorgás, valamint menstruációs zavarok is” – mondja az endokrinológus főorvos.

Túl vagyunk az év legtöbbet szeretkezős időszakán
A téli ünnepek alatt szeretkezünk a legtöbbet. Kutatás bizonyítja, hogy a legtöbb baba szeptemberben, azaz kilenc hónappal karácsony után születik meg. Nem mindegy azonban a szexuális együttlét milyensége. A férfiak 20 százaléka szenved a korai magömléstől, számuk magasabb, mint ahányan merevedési zavarban érintettek.

Alacsony tesztoszteron- és ösztrogénszint

Bár a tesztoszteront férfihormonként emlegetik, ennek ellenére a nőknél is termelődik. Amennyiben nincs belőle elegendő mennyiség, az mindkét nemnél szexuális problémákat okozhat. Továbbá – akárcsak a tesztoszteron – az ösztrogén szintje is befolyásolja a nemi vágyat (ezért mérséklődik sokaknál az étvágy a menopauza után). Így, ha csökken a libidója, érdemes lehet az okait a nemi hormonoknál keresni!

A mellékvese gyengén teljesít

A szakértő szerint sajnos a mai, túlságosan is stresszes világban nem is olyan ritka az, hogy a mellékvese kifárad. A probléma tünetei közt fáradékonyság, alacsony vérnyomás, menzeszzavar jelentkezhet, ráadásul könnyen vonhat libidócsökkenést is maga után.

Forrás: Budai Endokrinközpont



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!