Olajozd az ízületed!
A nyak, a derék, a váll, a térd vagy az ujjak ízületeinek fájdalmával a 40 év feletti korosztály nagy része szembesül. A szinte népbetegségnek számító porckopás okairól, megelőzésének és kezelésének lehetőségeiről dr. Pál Mónika, az Oxygen Fájdalomcentrum reumatológusa beszélt.
Miért fáj, ha kopik a porc?
Míg a fiataloknál leginkább az okozza a fájdalmat, hogy a térdük megsérül sportolás közben, vagy túlterhelés miatt kialakul egy nyálkatömlő gyulladás, addig az idősebbeknél a leggyakoribb ok az ízületek kopása, azaz a korai osteoarthritis.
Az osteoarthritis az ízületi porcok degeneratív elváltozásának, elvékonyodásának fájdalmas eredménye. A porc ugyanis „kipárnázza” a csontok közti területet, vagyis ha elvékonyodik, a csontok dörzsölik az ízületek szélét, amely ráadásul bőven tartalmaz a fájdalmat is érző idegvégződéseket. A porckopás általában lassan alakul ki, és bár bizonyos esetekben nem okoz tüneteket, leginkább a fájdalom és/vagy a mozgáskorlátozottság hívja fel rá a figyelmet.
– A kopásnak sok oka lehet, amelyet jelenleg sajnos nem tudunk megszüntetni, de a fájdalom csökkenthető és az ízület mozgásképessége javítható. Mivel a fájdalomcsillapítók tartós használata nem ajánlott, érdemes kipróbálniuk az alternatív lehetőségeket, mint a lökéshullám terápia, a kinesiotape szalagok felhelyezése vagy a hialuronsav injekciókúra ízületbe adva – ismerteti dr. Pál Mónika, az Oxygen Fájdalomcentrum reumatológusa.
A hialuronsav „megolajozza” az ízületeket
Az ízületben az ízületi vagy ún. üvegporc (hyalinporc) a sejtjei gyakorlatilag képtelenek az osztódásra. A tudomány jelen állása mellett, tömege akkor éri el a maximumát, amikor befejeződik a növekedése, ettől kezdve pedig csökken. Bár a reklámok azt sugallják, hogy a porcerősítő szerek képesek a porc képzésére, valójában csak a meglevő porcsejteket erősítik – ami szintén nagyon fontos. Ezen kívül egyrészt meg kell óvni a maradék állományt, másrészt hatékonyan kell csillapítani a kialakult fájdalmat.
Mindkét feladatra alkalmas a hialuronsav, az a természetesen is előforduló molekula, mely „keni” az ízületet és tompítja a felszínét ért lökéseket. Ha tehát hialuronsavas szert juttatunk az ízületi résbe, az csökkenti az ízületi folyadék belső súrlódását, tehát elősegíti a csúszást. A felhasznált anyag egy átlátszó zselé, amely nagy koncentrációban tartalmaz hialuronsavat. Az orvos az oszteoartrózis által érintett nagyízületbe, főként a térdbe vagy a csípőbe fecskendezi ezt a készítményt, hogy csökkentse a fájdalmat, valamint visszaállítsa az ízület kenését és lökéscsillapítását.
Ízületkímélő tippek
– Ízületi kopás esetén különösen fontos mozogni, a tehermentesített mozgásformák, például az úszás és a kerékpározás optimálisak. A mellúszás azért nem ajánlott, mert egy kicsit csavarja a térdízületen belüli szalagokat. Csípőízületi problémák esetén azonban kifejezetten jót tesz a mellúszás a széles ívű lábtempó miatt, amely megelőzheti a később kialakuló ízületi zsugorodásokat.
– Csípőízületi kopásos betegeknél ideális megoldás lehet egy szobabicikli (vagy akár utcai bicikli), ha sikerül deréktámaszos ülésben tekernünk, amely enyhén hátradöntött helyzetű. A lényeg, hogy semmiképpen se görnyedjünk előre a kormányhoz, így a derekat sem terheljük. Térdízületi kopás esetén azonban a lejtőn felfelé és az ellenállással szembeni tekeréssel és a futással is csínján kell bánni!
– Legyünk óvatosak a mindennapi, kemény talajon történő gyaloglással, mert idővel elkoptathatja a térdízületet. Viseljünk kényelmes, párnázott cipőt!
– Az ütközéssel, rázkódással és hirtelen irányváltoztatással járó, intenzív mozgásformák (például labdajátékok), valamint az ugrálós edzések csakis egészséges ízületű embereknek ajánlottak. Alternatívaként szóba jöhet a tai csi és a mediball, amelyek finom hullámmozgásukkal kíméletesek.
Itt többet tudhatsz meg az „olajozásról”!
Hozzászólás zárolva.