Őszi táplálkozás
A rövidülő őszi napok hőmérséklete fokozatosan csökken. Immár nemcsak a megnőtt fizikai-szellemi igénybevétellel, hanem a fokozott hő leadással is számolnunk kell a tápanyagok kiválasztása során.
Ilyenkor kell feltölteni szervezetünk raktárait – különösen azoknak, akik dohányoznak, rendszeresen fogyasztanak alkoholt, vagy egyoldalú, zsíros étrenden élnek -, hogy tél végén, februárban se szenvedjünk vitaminhiányban. Aki sokoldalúan, egészségesen táplálkozik, annak még tél végén sem kell multi-pirulákkal bombáznia a szervezetét.
Éljen a leves!
A megerőltetés miatt növekvő energiaszükségletet elsősorban ne hamburgerrel, hot doggal vagy sült krumplival pótoljuk. A túlforrósított növényi zsiradékok károsítják az immunrendszert és a bőrt, az állati eredetű zsiradékok pedig felesleges koleszterint tartalmaznak. A fiatalabbak kevesebbszer, az idősebbek általában többször választják a folyékony ételt. Ám – mint egy vizsgálatból kiderült – a levesek kedvelői kevesebb zsiradékot fogyasztanak. Nem árt tudni, hogy a levest kedvelők koleszterinszintje általában alacsonyabb, mint azoké, akik ritkán vagy egyáltalán nem esznek levest.
Érthető, ha a hűvösebb napokon, hétvégéken időnként egy-egy nehezebb étel – töltött káposzta, pörkölt, bundás kenyér – szerepel a családok étlapjain. Nem is szükséges ezeket a főként magyaros, zsírosabb ételeket száműzni az étrendünkből, bár a dietetikus azt tanácsolja, „ne együnk zsíros, laktató ételeket. Elálmosítanak, csökken a teljesítőképességünk, hajlamosak leszünk az eltunyulásra, és míg vígan heverészünk, a kilók alattomosan rakódnak ránk. Legyen az ősz inkább a főzelékeké!”
Éljen a főzelék!
A tökfőzelék amúgy is finom, tápláló, ráadásul ősi magyar étel, szemben a szerb eredetű pörkölttel vagy a törököktől megörökölt töltött káposztával. Változatos főzelékek, rakott, párolt zöldségek, mártások kerüljenek az asztalra ősszel is, sovány sült, párolt húsokkal. (A mértékletesen fogyasztott, hidegen sajtolt olajak jóval egészségesebbek.) Az uzsonna és a vacsora összeállításánál ügyeljünk arra, hogy könnyebben emészthető, a gyomor számára kevésbé megterhelő élelmiszerekből álljon. Álmunk így zavartalan lesz, márpedig ősszel az alvásnak, különösen az éjfél előttinek, nagy a jelentősége. Azt is mondják, hogy az éjfél előtti alvás kétszeresen pihentet.
Hozzászólás zárolva.