Öt jel, amely arra utal, hogy vastag- és végbélpolipod van!
Ne ijedjenek meg azonnal, ha azt hallják az orvosi rendelőben, hogy vastag- vagy végbélpolipjuk van. Ezek a jóindulatú daganatok ugyanis eltávolíthatóak, és ajánlott is eltávolítani, mert elrákosodhatnak!
Polipok (polyposis) a szervezetben bárhol kialakulhatnak, ezek különböző méretű nyálkahártya-növedékek. Formájuk különbözőek, némelyik egy nyéllel kapcsolódik a nyálkahártyához, más fajták azonban alig türemkednek ki.
Nagyon gyakran fordulnak elő a vastag- és a végbélben, valamint a gyomorban is (ezt a gyomor rákmegelőző állapotának tekintik a szakemberek). Sokáig teljesen tünetmentesek, de ha már észlelünk valamilyen jelet, forduljunk orvoshoz, mert a nagyobb vastag- és végbélpolipok esetében megnő annak a veszélye, hogy rákos sejteket is tartalmaznak, ezért minél hamarabb el kell őket távolítani.
De honnan tudhatja, hogy polipja van? Jellemzően a korai szakaszban nem veszi észre senki, hiszen nem okoz panaszokat. A kitüremkedések általában harminc- és hetvenéves kor között alakulnak ki, kivéve akkor, ha öröklött polipról van szó.
Bélvérzés. Ezek a jóindulatú daganatok gyakran véreznek, ám általában fájdalommentesek. A vérzés nem túl erős, inkább pecsételő jellegű. Mivel ezt okozhatja már kialakultvastag- és végbélrák is, vagy más gyulladásos betegség, azonnal orvoshoz kell fordulni!
Gyengeség, vérszegénység. Ez a két tünet az öröklött végbélpolipra jellemző, ezért ha ilyet tapasztalunk, mindenképpen kérdezzük végig családtagjainkat, hogy volt-e hasonló betegség felmenőink között. ha igen, akkor azonnal ki kell vizsgálni a beleket, ugyanis az öröklődő polipoknál nagyobb az elrákosodás veszélye!
Enyhe hasmenés, fogyás.
Nyálka ürülése a végbélből.
A polipok kialakulásának pontos okát nem ismerjük, ám a rostszegény étkezés mindenképpen hajlamosító tényező!
A lapunkban megjelent egészségügyi cikkek tájékoztató jellegűek, azok nem helyettesítik a szakorvossal való konzultációt.
Sz.F.
Hozzászólás zárolva.