Rémek, amikkel szépségünk érdekében szemezünk
Mindig igyekszem bőszen leleplezni az igazságot, fáradhatatlanul kérdezve a fodrászokat, kozmetikusokat és olyanokat, aki érthetnek azokhoz a mítoszokhoz, amiket nap mint nap hallhatunk a kozmetikumokkal kapcsolatban.
A múltkor a fodrásznál vártam a soromat. A nővéremen hajtották éppen végre a szőkítési procedúrát, és kiszaladt a szánkon a mitikus kérdés, hogy valóban ki tud-e pottyanni az a hajtincs, amit kiszőkítettek. A fodrász válasza: igen. Ha rosszul adagolták a szőkítő masszához az anyagot, megeshet.
Persze a sztorihoz hozzátartozik, hogy ugyanez a helyzet a hajfonatokkal, a hímzőfonallal betekert tincsekkel is. Egyszer kipottyan. Kész.
Na, a hajfestékekről keringő mentemondák igazolásáért nem kell messzire menni, a napokban tiltottak be az Unióban is 22 féle festéket, melyekben rákkeltő adalékanyagok találhatóak.
És a kedvencem, amitől mindenkit kiráz a hideg, hogy melyek azok a kozmetikumok, melyek allergiás reakciót válthatnak ki, de a gyártók persze nem tüntetik fel nagy betűkkel a csomagoláson. A bűnös ezeknél az MDGN, a szépnevű metil-dibromo glutaronitril. Nem ócsárolnék (reklámoznék) egy gyártót sem, a Greenpeace oldalán utána lehet olvasni, melyek a veszélyes termékek….
A műkörömmel kapcsolatban az jutott eszembe, hogy sokan mondogatják, hogy az UV zselék és a porcelán porok, folyadékok mérgezőek. Azt mondja erre a műkörmös, hogy csupán megfelelő szellőzés kérdése, és akkor biztonságos. Hál’ Isten ez a probléma nem igen érint: hosszú körömmel nem lehetne kalapálni a számítógép klaviatúráját.
A rúzsokról 2003-ban kezdett keringeni az a rémhír, hogy az egészségre veszélyes mennyiségben tartalmaz ólmot, ami felelős a viselkedészavarokért és más testi betegségek kialakulásáért. Ezt a tévhitet a fogyasztóvédelem anno eloszlatta (azért úgy egy éve még felhívták a figyelmet arra, hogy a kínai szépségápolási termékek nem mind felelnek meg az európai előírásnak– ne lepődjünk meg, ha lepotyog a szempillánk egy keleti hangzású szempillaspiráltól).
Könnyes lesz a szemem, ha meglátom a szemcsepp reklámját a tévében ahogy a nő össze-vissza pislog a szmogtól. Eszembe jut mindig, hogy valaki egyszer azt mesélte, hogy ettől a szemcsepptől hasmenést lehet kapni, ha belsőleg használjuk (értsd, pl. italba tesszük) Na, ez is téveszme, ezt épp egy orvostanhallgató ismerősömtől tudom. Mellékhatásként maximum hányás, kóma, elmosódott látás, vérnyomás ingadozás fordulhat elő. Amúgy pedig érdemes orvoshoz fordulni, ha sikerült lenyelni… Kisgyerekeknél különösen veszélyes: a központi idegrendszert támadja meg.
Hozzászólás zárolva.