Sötét, sárga, ferde, kicsi, nagy… – a kamaszkor a fogakat sem kíméli!
A fogszuvasodás 12 és 21 éves kor között rendkívül intenzív. Ennek egyik lehetséges oka a csontnövekedés kalciumot elvonó hatása, aminek a fogak látják kárát. Előfordulhat az is, hogy a megváltozott életmód befolyásolja a fogak épségét – de kizárólag ennél a korosztálynál látható, hogy a fogak állapota szinte napról napra romlik.
A kamaszkor az élet legnehezebb időszakai közé tartozik – aki már túl van rajta, az tudja ezt. Sok minden mellett az időszakhoz kapcsolódó testi változásokkal is rengeteget foglalkozunk, de kevesebb szó esik a fogászati szempontból is érdekes testi, lelki és életmódbeli problémákról. A megelőzés és néhány egyszerű tanács betartásával segíthetünk a fiataloknak, hogy ép fogakkal megússzák tinédzseréveiket.
A kamaszok túlnyomó többsége elégedetlen a külsejével, s ez alól a fogaik sem kivételek. Sötét, sárga, ferde, kicsi, nagy… Nincs olyan panasz, amellyel már ne találkozott volna fogorvos a fogászati kezeléseken.
„Kamaszkorban már az is nagy eredmény, ha a szülőknek sikerül rávenni a gyermekeiket a fogászati kezelésre. Ott mindenképpen szakszerű kezelést kaphatnak a rossz vagy leromlott állapotú fogak. Nagyon fontos azonban a megelőzés is! Kerülni kell az internetes praktikákat, haverok által javasolt tanácsokat, de a dohányzást és az alkoholfogyasztást is a háttérbe kell szorítani! – sorolja dr. Balsai Tamásfogszakorvos. – Szerencsére ez a generáció már sokat rágózik, amelyből a cukormentes rágógumi rágása kifejezetten ajánlott: a nap során segít a száj egészséges állapotának fenntartásában, részben azzal, hogy a fokozott nyáltermelés révén ellensúlyozza a savas ételek és italok károsító hatását, részben pedig azzal, hogy az intenzív rágással csökkenti a fiatalokat érő stresszhatásokat. Ne felejtsük el, hogy a magánéleti problémák mellett nagyon jellemző fiatalkorban az iskolai stressz, ami többek között a fogakat is károsítja. Nyugodtan lehet tehát tanulás közben, vizsgák vagy nehéz dolgozatok előtt és egyáltalán, minden helyzetben rágózni!”
A károsodások megelőzésének alapvető módja a helyes fogmosás is. Akármilyen hosszú is volt az éjszaka, akármennyire is várják a barátai vagy a szerelme, akármilyen sokat is kell tanulni, a napi kétszeri, alapos fogmosás nem maradhat el! Természetesen – ahogy a felnőttek esetében is – a rendszeres fogorvosi ellenőrzés sem maradhat el. Az évi két látogatás segít abban, hogy minden problémát idejében észrevegyen és kezeljen a fogszakorvos.
A kamaszkor évei után az intenzív fogromlás általában megáll, így ha ezt az időszakot sikerül átvészelni, akkor hosszú ideig minden rendben lesz a fogakkal. Természetesen a fogápolási szabályok betartása mellett! (Forrás: www.szajharmonia.hu)
Hozzászólás zárolva.