Támad az allergia!
Már a szokatlanul enyhe januárban megjelentek az első pollenek. A tartósnak ígérkező meleg időben már mostantól számíthatunk a mogyoró, az éger és a nyír virágzására, de a gombaspórák is emelkedett mértékben vannak jelen a levegőben. Mit tehetünk az allergia ellen?
A légúti allergiák tünetei tüsszögés, orrfolyás, orrdugulás formájában jelentkeznek. Emellett szem- és torokviszketés, könnyezés is kialakulhat, szemvörösséget okozó allergiás kötőhártya-gyulladás is előfordulhat. Tüneti szerekkel, szájon át szedhető antihisztaminokkal és helyileg ható szteroidkészítményekkel a panaszok mérsékelhetők, segítségükkel a beteg átvészelheti az allergén növény virágzásának időszakát – állítja dr. Balogh Katalin allergológus, a Budai Allergiaközpont főorvosa.
Az allergiaszezon elején járunk, még előttünk a pázsitfüvek és a különböző gabonafélék virágzásának időszaka. Pázsitfű-allergia esetén az áprilisban–májusban kezdődő pollenszórás előtt még megkezdhető az immunterápiás kezelés. Az egy adott allergénre jellemző – allergénspecifikus – immunterápia a betegség oki kezelésének szakmailag elismert része. Lényege a szervezet hozzászoktatása az adott allergénhez, célja pedig a kóros immunválasz mérséklése, a gyógyszerszedés csökkentése. A módszer tehát nem pusztán tüneti kezelést nyújt, hanem az allergia kiváltó okára hat. Segítségével 3 év alatt elérhető az allergiás tünetek megszűnése, de a betegek már a kezelés első évében közel 80 százalékos javulásról számoltak be.
A pázsitfű-allergia kezelésére alkalmazott immunterápia megkezdésének utolsó időpontja március eleje, hiszen az időjárás függvényében a növények virágzási ideje is módosulhat.
„Az immunterápiát gyakran alkalmazom parlagfű-allergiás betegeimnél is – mondja a szakember. – Érdemes már most gondolni az augusztus közepétől akár október közepéig is tartó időszakra! Parlagfű-allergia esetén a szezonális kezelés kezdete a pollenszórás előtt négy, de legalább két hónappal ajánlott, tehát célszerű áprilisban megkezdeni!”
Hozzászólás zárolva.