Facebook hozzászólás
634

Te tudod, hogyan zajlik a pajzsmirigy ultrahangos vizsgálata?

Van, aki azért megy pajzsmirigy-ultrahangra, mert a laboreredményeit az ultrahangon mért adatokkal kiegészítve állítja majd fel orvosa a diagnózist. És vannak azok, akinél a családban már előfordult pajzsmirigybetegség, vagy akár tapintható elváltozásokat észleltek magukon, és szeretnének tisztán látni. De mi történik egy ilyen vizsgálaton?

Minden változás követhető – Kép: ultrahangkozpont

Ultrahanggal a pajzsmirigy legkisebb változásai is lekövethetők: segítségével pontosan meg lehet határozni a pajzsmirigy méretét, alakját és szerkezetét. Észlelhetők az esetleges göbös elváltozások, ciszták, gyulladásos folyamatok is.

„Ha az eredmények alapján szükségessé válik, az ultrahang segítségével végezzük el a biopsziát is. A képalkotó eljárás segítségével követjük nyomon a tű helyzetét a pajzsmirigy szövetéből történő mintavétel során – mondta el dr. Szabó Andrea,az Ultrahang Központ radiológus főorvosa. – A vizsgálatra nem szükséges külön felkészülni, a páciensektől csak az ékszerek eltávolítását kérjük a fül és a nyak területéről.”

A vizsgálat alatt hanyatt kell feküdni, felsőruházat nélkül. A vállakra papírtörölközőt terítenek, amivel a vizsgálat végén a felesleges zselé eltávolítható. Ugyanis a nyak bőrét az ultrahanghullámok terjedését elősegítő zselével kenik be. A vizsgálófejet lassan mozgatva tekintik át a pajzsmirigyet és a nyaki nyirokcsomókat is. Az ultrahang lehetőséget biztosít bizonyos részletek felnagyítására, a kép kimerevítésére és nyomtatására is. A teljes vizsgálat átlagosan 20 percet vesz igénybe.

Pajzsmirigygöbök – nem csak esztétikai probléma
A pajzsmirigy betegségei hazánkban is népbetegségnek számítanak. A diagnózist sok esetben nehezíti, hogy a csökkent vagy emelkedett hormontermelés szerteágazó, sok esetben egyéb szervi panaszra utaló tüneteket okozhat. Az elváltozások egyik formája a pajzsmirigygöbök megjelenése. Most kialakulásának okairól és a kezelési lehetőségekről lesz szó.

„A leleteket bármilyen eltérés esetén endokrinológus szakorvosnak kell bemutatni, a további vizsgálatok irányát ő határozza meg. Előfordulhat, hogy az ultrahang nem mutat eltéréseket, a beteg mégis rosszul érzi magát. A pajzsmirigybetegség tünetei nagyon szerteágazóak lehetnek” – magyarázza dr. Szabó Andrea. A fáradtság, az idegesség, a látszólag ok nélküli fogyás, vagy hízás, a meddőség, vetélések, a hajhullás hátterében más elváltozás is állhat, ilyenkor a vizsgálódást is más irányban kell folytatni. (Forrás: www.ultrahangkozpont.hu)

Ezt mutatja ki az ultrahangos vizsgálat!
Az ultrahang fájdalommentesen alkalmazható eszköz a betegségek időben történő felismerésére. Káros mellékhatása nincs, így annyiszor ismételhető, ahányszor szükséges. Vajon milyen betegségekre deríthet fényt? Erről beszél a szakértő.


Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!