Facebook hozzászólás
247

Törnek a csontok és azt sem tudjuk miért

Hazánkban minden tizedik embert, azaz közel 1 millió magyart érint a csontritkulás, de még a törést szenvedett betegek fele sincs tisztában az állapotával. Az érintettek csupán 20%-a kap megfelelő kezelést, amely nélkül ötször nagyobb eséllyel következik be a következő törés.

Kép: Pixabay

Az országos osteoporosis centrum hálózat munkájának köszönhetően 7 év alatt közel felére csökkent a csontritkulás miatt bekövetkezett törések száma. Ez jelentős eredmény, de a társadalom elöregedésével a pozitív fejlemények ellenére is egyre fenyegetőbb probléma a csontritkulás. Ezért is fontos, hogy a betegek és az egészségügyi dolgozók is tisztában legyenek a betegség veszélyeivel és a kezelés jelentőségével – hívják fel a figyelmet az idén 25 éves Magyar Osteoporosis és Osteoarthrológiai Társaság szakértői. Ezt a célt szolgálja a szervezet most meghirdetett „Tovább Ne Törj!” elnevezésű kampánya is.

A társadalom elöregedése és az egyre hosszabb várható élettartam miatt folyamatosan emelkedik az osteoporosisban, azaz a csontritkulásban szenvedő betegek száma. Egyes előrejelzések szerint a következő három évtizedben két-háromszorosára is nőhet a betegek száma. Erre a problémára hívja fel a figyelmet a Magyar Osteoporosis és Osteoarthrológiai Társaság (MOOT), amelynek nevéhez az elmúlt 25 év során számos modellértékű program kötődött.

A MOOT munkájának eredményeképp alakult meg a több szakmát összefogó országos osteoporosis centrum hálózat, amely a betegek százezrei számára biztosítja a legmagasabb szintű ellátást. A hálózat munkájának köszönhetően a legutóbbi országos felmérés alapján jelentősen csökkent az esetszám: hét év alatt az osteoporosis talaján kialakult csonttörések száma 88 ezerről 48 ezerre, ezen belül a csípőtáji törések száma 18 ezerről 11 ezerre mérséklődött. A teljes lakosságszámhoz viszonyítva ilyen jelentős mértékű csökkenést más országban még nem regisztráltak.

Ez vár rád, ha nem kezdesz el időben sportolni!
A rendszeres sportolásnak számtalan pozitív hatása ismert: önbizalmat ad, levezeti a felesleges energiákat, fejleszti az erőnlétet, állóképességet, és az egészség megőrzésében is segít. Ám azt csak kevesen tudják, milyen súlyos, sőt, akár végzetes következményei lehetnek a mozgásszegény életmódnak. De az örök igazság erre is érvényes: elkezdeni sohasem késő!

„Bár rendkívül látványosak ezek az eredmények, napjainkban a kezelés alatt álló betegek száma folyamatosan csökken, annak ellenére, hogy az átlagéletkor növekedésével együtt a betegség gyakorisága emelkedik. Egy évtizeddel korábban évente 150 ezer beteget kezeltünk. Ma már ez a szám 100 ezer alatt van” – hangsúlyozta Dr. Szekeres László, a MOOT elnöke.

A legújabb vizsgálatok szerint a legmodernebb ellátások is csak a teljes, kétéves kezelés után fejtik ki a csonttörés kockázatát csökkentő hatásukat. A magyarországi gyógyszerszedési szokások azonban ebben a kórképben is rendkívül rosszak: a betegek csupán harmada szedi az osteoporosis elleni gyógyszert a kezelés első évének végén, és ez a szám a második évre 12%-ra csökken. A betegek 80 %-ánál így nem érhető el a lehetséges terápiás hatás.

A legnagyobb kihívás napjainkban, hogy azok a betegek is hatékony kezelést kapjanak, akiknél a legnagyobb a csonttörés kockázata.  „A csonttörés kockázatát legjobban a korábbi törés jelzi, mégis a törést szenvedett betegek fele nem is tud arról, hogy csontritkulása lenne.  Pusztán az a tény, hogy valakinek már volt csontritkulás talaján kialakult csonttörése ötszörösére emeli a következő törés kockázatát. Ennek ellenére a már törést szenvedettek kevesebb, mint 20 %-át kezeljük” – hívta fel a figyelmet Dr. Takács István, a MOOT főtitkára.

A fennállásának 25. évfordulóját idén ünneplő MOOT ezért hirdeti meg a „Tovább Ne Törj!” elnevezésű kampányát, amellyel a betegek és az egészségügyi dolgozók figyelmét szeretné felhívni az újbóli törések fokozott kockázatára, és a megelőzés lehetőségére.

További információ a MOOT-ról: www.osteoporosis.hu



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!