Facebook hozzászólás
933

Torokgyulladás – leggyakrabban vírusfertőzés okozza

A hűvösebb idő beköszöntével egyre gyakrabban fújjuk az orrunkat, tüsszentünk, és a torkunk is sűrűbben fáj. Mi okozza ezeket a kellemetlen tüneteket? A leggyakrabban vírusok, például a torokgyulladások több mint 85%-ának is ilyen kórokozók állnak a hátterében. Ezt azért fontos tudnunk, mivel máshogy kell kezelnünk egy vírusos vagy adott esetben egy bakteriális eredetű fertőzést.

A bakteriális és a virális fertőzéseket sokszor elsőre nehéz megkülönböztetni egymástól, hiszen több minden közös bennük. A fertőzés módját tekintve mindkettő terjedhet cseppfertőzés útján, például köhögéssel és tüsszentéssel.

Csak orvosi utasításra szedjünk antibiotikumot!
Kép: sajtóanyag

Mindemellett a bakteriális és a vírusos eredetű fertőzések is lehetnek enyhe, közepes vagy akár súlyos lefolyásúak. A hasonlóságok ellenére azonban a vírus- és a baktériumfertőzések sok mindenben eltérnek egymástól. A vírusok például még a baktériumoknál is apróbbak, egyszerűbb felépítésűek, gazdasejt nélkül nem képesek önállóan mozogni, szaporodni. Többek között ezeknek az eltéréseknek köszönhetően máshogy kell kezelni a baktériumok, illetve a vírusok okozta fertőzéseket.

Jelenleg az antibiotikumok az orvostudomány egyik legnagyobb fegyverei a baktériumfertőzések ellen. Azonban ha indokolatlanul, például vírusos eredetű fertőzés esetén használunk antibiotikumot, vagy előbb hagyjuk abba a kezelést, mint azt az orvosunk utasítja, akkor idővel egyre több baktériummal szemben válhatnak hatástalanná az antibiotikumok. Ezt nevezzük antibiotikum-rezisztenciának, ami komoly problémákat idézhet elő az egészségügyben. Könnyedén visszatérhetnek az antibiotikumok előtti idők, amikor a jelenleg jól kezelhető betegségek újra halálos kimenetelűvé válhatnak, mivel nem lesz ellenük hatásos gyógymód. Ezért fontos, hogy csak orvosi utasításra és annak megfelelően szedjünk antibiotikumot!

A vírusok ellen az antibiotikumok nem hatásosak. A WHO európai kutatásából, amelyet az Európai Antibiotikum Nap kapcsán tettek közzé, kiderült, hogy európai szinten az esetek 40%-ában helytelenül írnak fel antibiotikumot. Ez pedig tovább növelheti az antibiotikum-rezisztencia terjedését.

A magyarok forrón szeretik – és bejön nekik!
Így november táján egyre nagyobb az esélye annak, hogy elkapunk valamilyen szezonális betegséget. A nátha és az influenza kellemetlen tünetei sajnos igencsak ismerősek legtöbbünk számára. Hogy ez az időszak mégse csak a betegségekről szóljon, érdemes tisztában lenni a megelőzés és gyógyítás legfontosabb lépéseivel.

A könnyebb lefolyású vírusfertőzések esetén legtöbbször elegendő a célzott tüneti kezelés – például szopogatótabletta – a torokfájás csillapítására, továbbá fontos a kellő pihenés és a megfelelő mennyiségű folyadékbevitel.

Mit tehetünk, ha a téli időszakban gyakorta jelentkező torokgyulladás gyötör bennünket? A torokgyulladások több mint 85%-át vírusok okozzák. A kísérő tünetek: kínzó torokfájás, duzzanat a torokban és nyelési nehézségek. Ezek enyhítésére ideális a már említett célzott tüneti kezelés, mint például a vény nélkül kapható flurbiprofén tartalmú készítmények, amelyek csillapítják a gyulladást, és gyorsan enyhítik a fájdalmat, függetlenül attól, hogy azt vírus vagy baktérium okozza. Hatásuk pedig akár 3 órán át is tarthat. (Felhasznált források: www.webmd.com, Wikipedia)



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!