Facebook hozzászólás
2 863

Tudod, hogy miért szív alakú a szív?

Nyíllal átlőtt szív- ugye ismerős ez a kép? De honnan is származik a szív stilizált képe, amikor nem sok hasonlóságot mutat e szervünk eredetijével? Eredjünk a kérdés nyomába!

Szívünk szerepét illetően sokféle hagyomány és elképzelés alakult ki: vannak kultúrák és vallások, melyek a spiritualitás, az intellektus lakhelyének tartják, illetve az érzelmek(például a szerelem) középpontjaként tekintenek rá.

A Biblia mint a lelki élet és a szentlélek lakhelyeként említi a szívet.

A keresztény szemlélet szerint e szerv egyenesen  a Megváltó a jelképe, aki az emberért szenvedett; és egyúttal a Szent Grálé is(mely Jézus vérét tartalmazza), s amelynek jele ugyanúgy egy lefelé forduló háromszög, mint a szívé.

Az európai tradíció a szívnek egy jellegzetes képi ábrázolását talált ki, melynek színe vörös, utalva a vér színére illetve az erős érzelmekre és a szenvedélyre.

Mindannyiunk számára ismert kép a nyíllal átlőtt szív, ám azt  talán kevesen tudják ez eredetileg egy reneszánsz embléma,s a hozzá kapcsolódó mottó:  "Amor vincit omnia" (A szerelem mindent legyőz).

Az, hogy miért is ilyen formájú a szív stilizált ábrázolása, persze vita tárgyát képezi.

Vannak, akik úgy vélik, ez a forma leginkább a tehén szívéhez hasonlít, ami bár valamelyest igaz, a hasonlóság azért csekély. Mások szerint a teknősbéka szíve ilyen formájú, míg egy kissé merészebb elgondolás szerint a szív képe a férfi prosztata mintázatát utánozza.

Ezen elképzeléshez kapcsolódva vannak,akik úgy vélik, a stilizált szív kettős púpja halovány hasonlóságot mutathat  a pénisz makkjával- bár kétségtelen, hogy ez utóbbi nem ilyen formásan kerek.

Egy másik álláspont szerint e kép inkább a nők szeméremdombjához  hasonlít: a sumér művészetben látható ék alakú női szimbólum például olyan, mintha egy szív lenne, miközben úgy tekintenek rá,mint a vulva jelképére.A Yoni tantrikus szimbóluma ,a női vulva, szintén szív alakú ; de az sem elvetendő gondolat, miszerint a stilizált szív hasonlít a női mellek vagy a női fenék alakjára.

Mégis mióta ábrázoljuk így a szívet?

A Katolikus Egyház álláspontja szerint ez a forma a 17. század óta létezik, amikor  is egy francia apácának, Alacocque Szent Margit több látomása volt: tanúja volt Jézus néhány jelenésének, s e jelenésekben kitüntetett szerepe volt, a tüskékkel körülvett szívnek. Innentől terjedt el a Jézus Szent Szíve kultusz.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!