Tünetek – mikor forduljunk orvoshoz?
Ha 1-2 hétnél tovább fogyasztjuk kúraszerűen, akkor a bélrendszerben okozhat gyulladást, illetve bőrégést eredményezhet.
Ami természetes, az biztos nem árt- gondoljuk magunkban, amikor nagyanyáink ősi módszereihez nyúlunk nyavalyáink enyhítésére.
Hajlamosak vagyunk elfelejteni, hogy a gyógynövények is drogok, amelyekre ugyanúgy oda kell figyelnünk (például arra, hogy mennyit és mennyi ideig alkalmazzuk), mintha gyógyszereket fogyasztanánk, és bizony néhány esetben nem árt ismernünk a kellemetlen mellékhatásokat sem. Mint ahogy orvosunkat is célszerű tájékoztatni arról, ha valamilyen gyógynövényt használunk, hisz nem tudhatjuk, milyen kölcsönhatásba léphet egy gyógyszerkészítménnyel.
Nézzünk meg most ezek közül néhányat a teljesség igénye nélkül!
Bazsalikom: Várandósok esetében nem javasolják levelének használatát.
Bodza: Ha nyers vagy éretlen a termés, akkor gyomorirritációt, hányást okozhat.
Boróka: Illóolaj formájában magzatűző hatású.
Csalán: Szintén óva intik tőle a várandósokat, hiszen a rendszeresen fogyasztott csalánfőzet méhösszehúzódást okozhat. Ha 1-2 hétnél tovább fogyasztjuk kúraszerűen, akkor a bélrendszerben okozhat gyulladást, illetve bőrégést eredményezhet.
Echinacea (vörös kúpvirág): A bélbaktériumok egyensúlyát megzavarhatja.
Édesgyökér: Terhesek ne fogyasszák, mert a szteroid-háztartásra van hatással.
Fokhagyma: Aki epebeteg, az érzékeny lehet az ízére illetve szagára. Kevesen tudják, de a fokhagyma interakcióba léphet véralvadásgátlókkal.
Kakukkfű: Pajzsmirigy elégtelenségben szenvedők ne használják. Ha túladagolják, akkor fejfájást, gyengeséget tapasztalhatunk meg. Illóolaja irritálhatja a nyálkahártyát.
Kamilla: Kavalkó János fitoterapeuta mondta el egy előadásában, hogy tartósan nem jó, ha kamillateát fogyasztunk, mert „elaltatja” az immunrendszerünket. Illóolaj formájában magzatűző hatású, így várandósok ne használják!
Levendula: Terhesség idején ne alkalmazza belsőleg! Epilepszia és láz esetén pedig az illóolaj belsőleg történő alkalmazása óvatosságot igényel.
Petrezselyem: Vesebetegek ne használják!
Rozmaring: Alhasi vérbőséget okozhat, ami vetéléshez vezethet, ezért áldott állapotban inkább kerüljük el. Az érzékeny bőrűeknél allergiás reakciókat okozhat, epilepsziásoknál pedig rohamot válthat ki. Túladagolás esetén vesekárosodást okozhat.
Orbáncfű: Fényérzékenységet okozhat, ezért aki orbáncfüvet használ, tartózkodjon az erős napsugárzástól. Fontos tudni, hogy ez a gyógynövény fokozhatja az antidepresszánsok hatását!
Hozzászólás zárolva.