Vastagbélvizsgálat: életmentő mégis rettegünk tőle
A vastagbéltükrözéstől mindenki retteg, mert fájdalmas, kellemetlen vizsgálatként ismerik. Pedig közreműködésével a végbélrák és a vastagbélrák még kezdeti stádiumában kimutatható. Van még öt érvünk a hatékony vizsgálat mellett!
Nyolcezer új vastagbélrákot és végbélrákot fedeznek fel évente átlagosan, és legalább 40-50 ezer azon betegek száma, akiknél a vastagbéltükrözés még időben felfedhetné és gyógyíthatóvá tenné a kezdeti stádiumban lévő daganatot. A betegség ugyanis hosszú évek alatt alakul ki, és mire a tünetek jelentkeznek, már komoly baj van.
A kolonoszkópia kettős célt szolgál: láthatóvá teszi az esetleges elváltozásokat (például kinövés, daganat, fekély, vérzés), és egyes esetekben lehetőség van az probléma kezelésére is. Így többek közt eltávolíthatók a rákmegelőző állapotot jelentő polipok – érvel dr. Mármarosi István, az Oxygen Medical gasztroenterológusa az eljárás mellett.
Félelmek és érvek
1. Fél, hogy rossz híreket kap?
A vastagbéldaganatok lassan, jellemzően 10 év alatt fejlődnek ki. Vagyis komoly esély van rá, hogy kolonoszkópiával korai stádiumban fedezzék fel a betegséget, amikor még igen jó esélyek vannak a gyógyításra. Azok, akiknél a kolonoszkópia korai stádiumban fedezte fel a daganatot, korábban kaptak kezelést, és jobbak voltak a túlélési esélyeik, mint azok, akiknél más módszerrel detektálták a betegséget – állítja a JAMA Surgery című szaklapban publikált cikk.
2. Igaz, hogy a felkészülés nagyon nehéz?
A sikeres vizsgálat feltétele a vastagbél tisztasága, így az előkészítés elengedhetetlen része a folyamatnak – amiről feltétlenül konzultálni kell az orvossal. Ha ő másképp nem rendeli, akkor a vizsgálat tervezett ideje előtt két nappal csak pépes ételt szabad fogyasztani, ami mellett nagy mennyiségű folyadékot szükséges inni (akár szűrt húslevest, teát, édesített italt). A vizsgálat előtt egy nappal bőségesen kell folyadékot fogyasztani, később pedig hashajtót bevenni. Tény, hogy szükség esetén a hashajtást beöntéssel is ki kell egészíteni, de így a vastagbél nagy valószínűséggel kitisztul, és sikeres lehet a vizsgálat. A betegek közül pedig a legtöbben azt kívánják, hogy bár időben vállalták volna ezt a kisebb kellemetlenséget a jobb kilátások érdekében.
3. Lehetnek kockázatai a vizsgálatnak?
Mind a kolonoszkópiának, mind a kevésbé invazív szigmoidoszkópiának megvan az a csekély kockázata, hogy bél perforálódik, vagy fertőzést kap. Azt is előfordul igen ritkán, hogy az érzéstelenítő jár bizonyos rizikóval. Ugyanakkor a tények azt igazolják, hogy az ötvenen túli korosztálynál az előnyök messze felülmúlják az esetleges kockázatokat.
4. Valóban nagy kiadással jár?
Tény és való, hogy a társadalombiztosító által finanszírozott vizsgálatot csak orvos rendelheti el alapos gyanú esetén. Sajnos azonban az alapos gyanút keltő tünetek sokszor már előrehaladott állapotú daganatnál jelentkeznek, így a megelőzésnek vagy korai felismerésnek már tünetmentesség esetén meg kellene történnie. Ez viszont csak a magánegészségügyben érhető el, saját finanszírozásban. A vizsgálat azonban akár életmentő is lehet.
5. Hogyan küzdhető le a szorongás?
Leginkább úgy, ha józanul belegondolunk, hogy egy 15 perces vizsgálattal akár egész további életünkre kihatással lehetünk. Ráadásul az érzéstelenítő vagy akár nyugtató miatt nem leszünk teljesen tudatában a történéseknek, így valójában mire visszanyerjük az éberségünket, már túl is estünk az egészen.
Hozzászólás zárolva.