Facebook hozzászólás
1 007

Vérnyomáscsökkentő? Nem árt néha változtatni a dózison

Azok, akiknél egyszer már megállapították a hipertóniát, legtöbbször kénytelenek egész életükben vérnyomáscsökkentőt szedni. Igen ám, de ez még nem jelenti azt, hogy mindig ugyanolyan dózisban kell kapják a tablettákat, előfordulhat, hogy többre, esetleg kevesebbre van szükségük. Mikor kell változtatni a gyógyszeradagon?

Nem mindegy, hány tablettát kell naponta beszedni – Kép: Pixabay

A néma gyilkosnak nevezett magas vérnyomás évről évre egyre több áldozatot szed, leginkább a helytelen életmód és a megfelelő kezelés elhanyagolása miatt. Mivel a betegség gyakran nem produkál jellegzetes tüneteket, ezért mindenkinek érdemes időről időre ellenőrizni az értékét – akár otthoni vérnyomásmérővel – , hiszen ha a normál tartományon kívül esik, akkor életmódváltás, esetleg gyógyszeres kezelés javasolt. Ez utóbbi esetben sokan azt gondolják, hogy életük végéig ugyanazt a dózist kell szedniük, pedig meglehet, hogy bizonyos időközönként, különböző okok miatt változtatni kell rajta.

Időjárás. Az időjárás sok mindent befolyásol szervezetben, így a vérnyomást is, hiszen például hideg időben a vérerek összeszűkülnek, ami a vérnyomás megnövekedését eredményezheti, és meglehet, hogy ilyenkor nagyobb dózisra van szüksége. Persze ennek az ellenkezője is igaz, vagyis a melegebb hónapokban az erek kitágulnak, így az érték csökkenthet, ami szintén változtatást kívánhat. Éppen ezért évszakváltáskor ajánlott felkeresni az orvost, aki eldönti, szükség van-e erre.

Tünetek megjelenése, rosszabbodása. Bár a hipertónia általában nem jár komolyabb tünetekkel, ennek ellenére – főleg előrehaladottabb állapotban – felléphet tarkótáji fejfájás, szédülés, fülzúgás, esetleg szívritmuszavar. Ilyenkor mindenképp szakemberhez kell fordulni, ugyanis előfordulhat, hogy nagyobb dózisra van szükség, de az is lehet, hogy egy túlkezelt hipertónia áll a problémák hátterében.

Zúg a füled? Kiderítettük az okokat!
Gyakran zúg a füled? Néha banális oka lehet, ám mégis érdemes utánajárnod, mert akár vérnyomás probléma is állhat a zavaró tünetek hátterében. Szakember segít most abban, hogyan lehet orvosolni a problémát!

Gyógyszer-mellékhatás. A vérnyomáscsökkentő gyógyszereknek is lehetnek mellékhatásai. Ezek legtöbbször ártatlan kellemetlenséget okoznak, ám vannak olyan esetek – például lábdagadás, szívritmuszavar –, amikor másfajta terápiát javasol az orvos. A váltás után a tünetek legtöbbször megszűnnek.

Javulás. Az igaz, hogy a magas vérnyomás nem gyógyítható, ám megfelelő étkezéssel, kevesebb stresszel és rendszeres testmozgással az állapot nagymértékben javítható. Ha betartjuk az előírásokat és a kezelőorvos tanácsait – például kevesebb sófogyasztás, dohányzás abbahagyása  –, akkor az értéke csökkenhet, ami alacsonyabb dózisú kezelést igényelhet, vagy akár a gyógyszeres terápia teljes elhagyására is lehetőség van. „A hipertónia kezdeti stádiumában, amikor elsősorban a fizikai, szellemi túlterhelés, illetve a stressz váltja ki a tenzió emelkedést, az életmódváltás (pl. pár kg fogyás, rendszeres mozgás, dohányzás elhagyása stb.) és az átmeneti vérnyomáscsökkentő kezelés után pár hónappal akár el is hagyható a gyógyszer. Hasonlóképpen a terhesség utolsó hetében, vagy szülés során fellépő hipertónia is megszűnhet a szülés után pár héttel, akárcsak a menopauza által provokált hipertónia.”- mondja Kapocsi Judit tanárnő, a Trombózisközpont magasvérnyomás-specialistája

Forrás: Trombózisközpont

Hipertóniát okozhat a kevés és rossz alvás
Én az éjjel nem aludtam egy órát, mondja a népszerű nóta. Ám aki nem alszik eleget, az nemcsak fáradt lesz, hanem jó eséllyel komoly vérnyomásproblémái is adódhatnak. Itt megtudhatod, miként függ össze az alvás és a hipertónia!


Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

PÉLDA-KÉP

1 / 258

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!