Vörös vérerek az arcon
A rosacea ismeretlen eredetű, gyakran örökletes, gyulladásos kórkép, a harmincadik életévet követően alakul ki nők és férfiak esetében egyforma gyakorisággal, főként világos bőrüeknél.
Eleinte csupán múló kipirulás jelentkezik hőváltozás vagy izgalom hatására, később az értágulatok lilásvörös, kacskaringós, apró erecskék formájában éktelenkednek az orr és az arc középső vonalában, állandósítva a pirospozsgás megjelenést. A harmadik stádiumban a kivörösödött területeken kis vörös csomók esetleg gennyes pattanások jelennek meg. Ekkor a betegség már a faggyúmirigyeket is érinti, melyek kitágulnak, begyulladnak – az arcbőr zsírosan fénylő, elhanyagolt, ápolatlan benyomást kelt (gyakran alkoholbetegnek nézik a rosaceás beteget). Ez az állapot általában negyven év felett alakul ki és ekkor már a betegséget sokkal nehezebb kezelni, mint korábbi stádiumaiban. Leggyakrabban férfiakon jelentkezik a legsúlyosabb kórkép, az orrot karfiolosan eldeformáló szövetburjánzás, az úgynevezett rhynophymia.
A rosacea kialakulását elősegítik, illetve az állapotán rontanak a következők: szélsőséges hőmérséklet, kávé, tea, alkohol, stressz, forró ételek és italok, fűszeres fogások. A dohányzás rendkívül rosszat tesz: a nikotin hatására még sérülékenyebbé válnak a hajszálerek. A rosaceára való hajlam esetén kerülendő a szauna, a napozás, a vérbőségfokozó krémek, egyes kozmetikai eljárások (masszázs, gőzölés, meleg pakolások), szabadban való hosszas tartózkodás nagy hidegben. Látványos eredményt hozhat a gyomor- és bélkímélő diéta.
Megelőzés céljából illetve az állapot súlyosbodásának megakadályozására fényvédővel ellátott, bőrvédő hatású krém rendszeres használata rendkívül fontos. Nemcsak esztétikai szempontból, de a környezeti károsító hatások ellen is segítségünkre lehet egy jól fedő tartós alapozó (a minőségi folyékony púderek már fényvédelemmel is ellátottak).
A kezelés a rosacea súlyosságtól függően történhet bőrnyugtató készítményekkel, belsőleg A vitamin származékokkal, gyulladás esetén antibiotikummal. Az értágulatok többsége lézeres kezeléssel vagy elektrokoagulációval eltűntethető (az újak keletkezése azonban nem küszöbölhető ki). A szövetburjánzás fagyasztással vagy műtéti úton kezelhető.
Arcápolás: bőrkímélő tisztítótejjel, nyugtató hatású, semmi esetre sem szárító, lehetőleg illatanyag- és színezékmentes krémekkel történjen! Szabadban való tartózkodáshoz legalább 30 faktoros fényvédővel ellátott napvédő javasolt!
Smink-tipp: a zöld semlegesíti a vörösséget – használjon zöld korrektort vagy alapozót megszokott alapozója alá!
Hozzászólás zárolva.