HOT SPOTOK ÉS POP-UPOK
Újszerű intézkedések a családon belüli erőszak visszaszorítására
Miközben a magyar kormány visszautasította, hogy csatlakozzon az Isztambuli egyezményhez, a koronavírus alatt számtalan ország hozott olyan intézkedéseket, melyek a családon belüli erőszak kockázatát csökkenti, vagy éppen az elkövetett cselekményt szankcionálja a korábbiaknál szigorúban.
Az UNICEF, az ENSZ Gyermekalapja egy csokorba szedte azokat az intézkedéseket, melyeket a koronavírus járvány miatt megnövekedett otthoni bántalmazások, erőszakos cselekmények ellen hoztak egyes kormányok.
Még több lehetőség, hogy segítséget hívjanak a bántalmazottak
Számos országban hoztak létre újabb segélyvonalakat és online támogató platformokat azért, hogy azok, akik valamilyen családon belüli erőszakos cselekmény áldozatai lettek, azonnali segítségért tudjanak fordulni, akár egy telefonhívás, akár egy e-mail, vagy bármely más formában. Olaszországban a „vészhelyzet a vészhelyzetben” szlogennel reklámozták a 1522-es segélyvonalat, több ország pedig vállalja, hogy a járványhelyzet után is fenntartja, sőt kibővíti ezeket a szolgáltatásokat.
Menedékhelyek és biztonságos szálláslehetőségek plusz finanszírozása
A karantén idején a korábbinál jóval több biztonságos menedékre van szükség – ezt ismerte fel több ország a járvány idején. Kanada központi költségvetéséből már március közepén 50 millió dollárt különítettek el a női menhelyek létesítésére és az úgynevezett szexuális zaklatási központokra. Franciaországban március végén az ezen a területen működő civil szervezeteknek nyújtott a kormány 1,1 millió eurós támogatást, amiből ezek a szervezetek 20 ezer szállodai éjszakát tudtak finanszírozni a bántalmazottak részére. Az olaszországi Trento-ban úgy döntöttek a hatóságok, hogy családon belüli erőszak esetén az erőszaktevőnek kell elhagynia a családot, nem pedig az áldozatnak. Hasonló döntéseket hoztak Ausztriában és Németországban is.
Hot spotok és pop up-ok
Mivel a karantén egyértelműen korlátozza a mozgás szabadságát, néhány ország próbált olyan helyzetet teremteni az erőszakot elszenvedők számára, hogy segítséget tudjanak kérni még olyan körülmények között is, amikor erre másképpen erre nem nagyon nyílna lehetőségük. Franciaország már március folyamán olyan speciális „pop up” központokat létesített élelmiszerboltokban, melyeket a nők föl szoktak keresni, és ahol aztán segítséget tudnak kérni. Számos országban (így Franciaországban, Olaszországban és Spanyolországban) egy speciális „kódszó” jelzi a gyógyszertárosok számára, ha kapcsolatba kell lépniük az illetékes hatóságokkal, ha az őket felkereső nők erőszakról számolnak be nekik.
Hozzászólás zárolva.