Facebook hozzászólás
359

TÖBBRE VAN SZÜKSÉG

A szórakozóhelyeken nem elég a 2 méteres távolság

Úgy tűnik, hogy a társadalmi távolságtartásra vonatkozó „két méteres” szabály tudományos alapjai nem állnak a legbiztosabb lábakon, mivel ma már bizonyítékok vannak arra nézve, hogy a koronavírus-cseppek akár 8 méterre is eljuthatnak, amikor valaki tüsszent, nagyot kiált, vagy éppen köhög.

A magas kockázatú környezetben, mint amilyenek az éjszakai klubok és bárok, a jelenleginél szigorúbb távolságtartási szabályokat kellene alkalmazni – állítja a British Medical Journal egészségügyi szakfolyóirat.

A társadalmi távolságtartásra vonatkozó iránymutatások „túlságosan is leegyszerűsítőek”, mivel a COVID-19-et tartalmazó kis cseppek sokkal távolabba is eljuthatnak, mint azt eddig képzeltük, és amit erről a hivatalos vizsgálatok megállapítottak.

Zsebkendőbe köhögj, tüsszents. Fotó: pexels.com
Zsebkendőbe köhögj, tüsszents. Fotó: pexels.com

 

A tanulmány szerint, a magas kockázatú környezetre – például éjszakai klubokra vagy bárokra – legalább 8 méterre kellene növelni a társadalmi távolságtartásra vonatkozó szabályokat, míg az alacsonyabb kockázatú helyeken a szabályokat jelentősen lehetne enyhíteni – olvasható a sky news oldalán.

A jelentés szerint: „Ez nagyobb védelmet nyújtana a legmagasabb kockázatú helyeken, ugyanakkor jóval nagyobb szabadságot biztosítana az alacsonyabb kockázatúakra; ezáltal a társadalmi és gazdasági élet bizonyos helyszínein lehetővé tenné a normalitás felé való visszatérést.”

Az éneklés, a köhögés és a tüsszögés a légzéscseppeket tartalmazó kilégzett levegőből egyfajta  gázfelhőt alakít ki. Ezek a felhők pedig gyorsabban mozgatják a cseppeket, és néhány másodpercen belül akár 7 vagy 8 méterre is megnövelik a hatótávolságukat.

Az, hogy a koronavírus-cseppek milyen távolságra tudnak eljutni, számos különféle tényezőtől függ, beleértve például azt is, hogy a fertőzött személy kültéren vagy beltéren tartózkodik-e, a szellőzés milyen mértékű és természetesen attól is, hogy viselünk-e arcmaszkot, vagy sem.

Szintén szerepet játszik a vírus terjedésében, hogy mennyi ideig tart a a vírusterhelés, ameddig a másik személy ki van téve, és mennyire érzékeny az illető a fertőzésre.

Mindez azt is jelenti, hogy a társadalmi távolságtartás ” csak egy része a járvány leküzdésének szélesebb körű közegészségügyi megközelítésének” – mondja Nicholas Jones, az Oxfordi Egyetem munkatársa.

„Ezt más stratégiákkal együtt kell alkalmazni, beleértve a kézmosást, a rendszeres felülettisztítást, a védőeszközöket és az arcfedőket” – teszi hozzá.

 



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

STÍLUS

1 / 630

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!