VAN BENNE VALAMI (?)
Általában magunkhoz hasonló párt választunk
Nincs bizonyíték arra, hogy az idő múlásával az együtt élő párok hasonlóbbakká válnának egymáshoz, a kapcsolatuk kezdetén viszont jobban hasonlítottak egymásra. Egy friss kutatás szerint az emberek általában hasonló kinézetű partnereket keresnek, akiknek értékrendszere és személyisége is megegyezik a másikéval.
A kérdés évek óta foglalkoztatja a pszichológusokat: azok, akik több évtizede élnek párkapcsolatban, valóban egy idő után elkezdenek hasonlítani egymásra? A szakma érdeklődése ugyan már a nyolcvanas években a kérdés felé fordult, de tudományos igényű vizsgálódás, legfőképpen pedig magyarázat azóta sem született az ügyben.
Most az amerikai Stanford Egyetem kutatói a modern technológia vívmányait vetették be, és párok nyilvános fotóinak ezreit elemezve akartak végére járni az ügynek – írja a Guardian.
„Az emberek hisznek ebben, így mi is kíváncsiak voltunk rá” – mondta Pin Pin Tea-makorn, a Stanford Egyetem PhD hallgatója. A kutatás alapfelvetése az volt, ha az emberek arca idővel hasonlóvá válik, így érdemes megnézni azt, mely vonások kezdenek „közeledni” egymáshoz.
Stanfordi kollégájával, Michal Kosinskivel, Tea-makorn hatalmas adatbázist épített fel párok fotóiból; 517 olyan pár portréit vetették egybe, akik 20 és 70 éves koruk között éltek együtt huzamosabb ideig.
Annak tesztelésére, hogy a párok arca egyformán változott-e idők folyamán, a kutatók önkénteseknek mutattak meg egy célszemély fényképét, amelyet további hat arc kísért, egyikük a házastársuk, a másik öt arcot viszont véletlenszerűen választották ki. Ezután arra kérték az önkénteseket, hogy rangsorolják, mennyire hasonlít a hat arc a célszemélyre. Ezt a feladatot ezután egy arcfelismerő szoftverrel is megismételték.
Egy 1987-es tanulmányban még arra a következtetésre jutottak, hogy a párok arca hasonlóbbá vált a házasságkötésük során, és ez annál szignifikánsabb volt, minél boldogabbak voltak.
A pszichológusok akkori megállapítása szerint a közösen eltöltött évek, az együtt megélt dolgok, valamiképp alakítják, formálják az emberek arcát, az étrend, az életmód, a szabadban töltött idő, a közös nevetés mind-mind szerepet játszanak a folyamatban.
Tea-makorn és Kosinski a mostani vizsgálatban azonban inkább arra jutottak, hogy nincs bizonyíték arra, hogy az idő múlásával a párok hasonlóbbakká válnának. A kapcsolatuk kezdetén viszont jobban hasonlítottak egymásra. Tea-makorn szerint az emberek általában hasonló kinézetű partnereket keresnek, akiknek értékrendszere és személyisége is megegyezik a másikéval.
Olyan hírességek, mint például Benedict Cumberbatch és Sophie Hunter, vagy Gisele Bündchen és Tom Brady az idő múlásával nem fognak hasonlóbbá válni, inkább magukhoz hasonló tulajdonságokkal rendelkező partnerként találhattak egymásra – állapítja meg a tanulmány.
Hozzászólás zárolva.