Facebook hozzászólás
662

Perújrafelvétel

Politikai indíttatású per áldozata lett volna Dante?

Dante kései leszármazottai 700 évvel a költő elítélése és erőszakos máglyahalála után azt szeretnék, ha tisztáznák híres felmenőjük jogi ártatlanságát.

Dante Alighieri esetében nincs különösebben arra szükség, hogy hírnevét, melyet az Isteni színjáték, azaz a világirodalom egyik legcsodálatosabb művének megírásával szerzett, tovább növeljük.

Ítél majd az utókor. Fotó: depositphotos.com
Ítél majd az utókor. Fotó: depositphotos.com

Ám több mint 700 évvel azután, hogy Dantét hivatali korrupcióval vádolták, és ezért halálra ítélték és megégették, kései leszármazottai mégis arra törekszenek, hogy nevét tisztára mossák.

Sperello di Serego Alighieri asztrofizikus és Alessandro Traversi jogprofesszor most azon dolgoznak, hogy felülvizsgáltassák, majd megváltoztattassák Dante 1302-es büntetését.

Dante idejében a firenzei polgárság két pártra szakadt: a pápa híveit tömörítő guelfekre és a császár híveire, a ghibellinekre. A guelfek további két ágra szakadtak: a szélsőséges pápapárti fekete guelfekre és a fehér guelfekre, akik közel álltak a ghibellinek hadállásaihoz. Dante úgy látta jónak, hogy a pápák inkább az egyház ügyeivel foglalkozzanak, a világi dolgok irányítását pedig az arra illetékesekre kéne hagyniuk. Bár Dante a fehér guelfek táborát erősítette, a híres krónikaíróval Dino Compagnival együtt, mégis közvetítő szerepet vállalt a fehér és a fekete guelfek közötti viszály mérséklése érdekében.

Dantét, a fehér párt egyik tagját aztán korrupcióval vádolták meg, amikor a feketék 1301-ben átvették az irányítást a város felett. Bírsága 5000 firenzei forint és kétéves elzárás volt, és ezt fejelték meg a közhivataltól való örökös eltiltással. Amikor pedig 1302 márciusában nem jelent meg a bíróságon, távollétében halálra ítélték.

„Ezek politikai ítéletek voltak, a száműzetés és a kivégzés is, hasonlók, mint amivel Galileo Galileit sújtották, ám míg ez utóbbi esetében az ítéletet megsemmisítették, az én felmenőm esetében ez nem történt meg” – mondta Alighieri a Corriere Della Sera-nak, hozzátéve, hogy ha a törvények megengedik, akkor felülvizsgálatot kérnek.

Minden jogerős ítéletet felül lehet vizsgálni, ha új bizonyítékok merülnek föl elkövető ártatlanságával kapcsolatban. A kérelemnek ugyanakkor nincs semmiféle jogvesztő határideje, amelyet az elítélt örököse is javasolhat.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

KUL-TOUR

1 / 158

KUL-TOUR

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!