Facebook hozzászólás
1 135

Egy életmód tréner tanácsai

Hogyan lehet kitörni az aggódás ördögi köréből?

Aggódni mindannyian szoktunk, például a szeretteink vagy jövőbeni helyzetek miatt. Ha jobban belegondolunk, a legtöbb dolog, ami miatt aggódunk, sose következik be, mi mégis rengeteg időt és energiát elvesztegettünk negatív gondolati forgatókönyvek gyártásával. Dr. Darida Ágnes, életvezetési tréner néhány hasznos gondolattal, megszívlelendő tanáccsal segít felülemelkedni ezen a rossz tulajdonságunkon.

Képzeld bele magad a következő helyzetbe: telefonon hívsz valakit, akit nagyon szeretsz, aki fontos neked. A telefon kicseng, de az illető nem veszi fel. Hamarosan újra próbálod, megint semmi válasz. Nem veszi fel és nem is hív vissza. Mi zajlik le benned ilyenkor? Mire gondolsz, milyen érzéseid vannak, mit teszel? Meg tudod nyugtatni magadat, vagy pár perc elteltével már egy komplett katasztrófafilmet gyártasz a fejedben, amit 100 százalékig el is hiszel? Hogyan viselkedsz az illetővel, amikor végül visszahív?

aggodas
Minden aggódás a gondolatainkkal kezdődik. ( Fotó: Depositphotos)

Általában az aggódás is egy tanult dolog. Sokat számítanak a családi minták, amik zsigeri szinten belénk ivódtak, például az, hogy a hozzátartozóink hogyan kezelték a szorongást keltő helyzeteket.

Vajon miért hat ránk erősen az aggódás?

Azért, mert az elménk nem tud különbséget tenni a valós és az elképzelt dolgok között. Nem tudja, hogy valami igazából megtörténik-e, vagy csak a gondolatainkban létezik.

Például amikor farkaséhesek vagyunk, és a kedvenc ételünkre gondolunk, szinte érezzük az ízét, összefut a nyál a szánkban. Az agyunk és a testünk is úgy reagál, mintha ténylegesen ott gőzölögne előttünk az étel az asztalon.

Az elménk gondolataink, kimondott szavaink alapján képeket alkot. Éppen ezért tudunk pánikba esni olyan dolgok miatt, amik miatt aggódunk. Ha egy jövőbeli, szorongást okozó eseményre gondolunk, például, hogy elveszítünk valakit vagy valamit, ami nagyon fontos nekünk, az elménk automatikusan képeket társít hozzá, és lelki szemeink előtt megjelenik mindaz, amitől a leginkább tartunk. Ez intenzív érzelmeket vált ki belőlünk, és testünk is valódi tüneteket produkál: hevesen kezd verni a szívünk, kiver a víz, megfeszülnek az izmaink, görcsbe rándul a gyomrunk. Az aggódás erőteljes stresszreakciókat okoz a testünkben. A negatív, érzelmileg megterhelő, stresszt okozó gondolatok gyengítik az immunrendszerünket és a lelki ellenálló képességünket is.

Minden aggódás a gondolatainkkal kezdődik

A fő kérdés nem az, hogy szoktunk-e még be sem következett események miatt stresszelni, inkább az, hogy képesek vagyunk-e ezeket a gondolatokat kordában tartani, vagy teljesen önálló életre kelnek és a hatalmukba kerítenek-e minket. Ebben benne van a kontrollvesztéstől való félelem is. Félünk, hogy nem fogunk tudni kezelni egy helyzetet, képtelenek leszünk megbirkózni a kihívással.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

7 dolog, ami télen is kiváló kerti elfoglaltság lehet

Ahogy beköszönt a tél, sokan hajlamosak elfeledkezni a kert nyújtotta lehetőségekről, pedig ilyenkor is rengeteg…

Minden, amit tudni érdemes a szemfenékvizsgálatról

A tévhitekkel ellentétben a szemészeti vizsgálat nem egyenlő az optikákban végzett éles látás vizsgálattal.…
1 / 3 462

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!