A kor nem számít?
Nem mindegy, hány évesen válik egy férfi apává
A közvélekedés igencsak megengedő abban a kérdésben, hogy a férfiak hány éves korig vállalhatnak gyereket. Sokak kedvenc példája Chapliné, aki 73 éves volt, amikor utolsó gyereke megszületett. A tények azonban makacs dolgok, és érdemes számot vetni az „erősebb” nem esetében is azzal, hogy a kor előrehaladtával – bizony – csökken a termékenység.
Melyik életkor tekinthető igazán ideálisnak arra, hogy egy férfi apává váljon? Ez nemcsak szellemi, lelki érettség és érzelmek kérdése. Ahogyan ezt a kérdést feltehetjük, és gyakran fel is tesszük a nők vonatkozásában, úgy legalább annyira helyénvaló, hogy a férfiak esetében is megtegyük. Ám nem könnyű válaszolni rá, és talán érdemes más szemszögből megközelíteni a problémát, mint a nőknél. Tegyük fel úgy a kérdést, hány éves korig lehet egy férfiból édesapa?
Gyakran olvashatunk olyan híreket, hogy 50-60, sőt 80 éves korukban váltak sokadszorra is apukává egyes férfiak. Ez lehetséges ugyan, de nem jellemző. Ahogyan a nők esetében, a férfiaknál is létezik a termékenység szempontjából kiemelkedő időszak, és ez messze nem az 50-es éveikre tehető – mondja Ratkó Tünde szülésznő, termékenységi szakember.
A férfiak leginkább a 20-as, 30-as éveikben termékenyek. Harminc éves kor felett a spermiumok minősége már jelentősen romlik a környezeti hatások miatt, bár természetesen a megtermékenyítés képessége ekkor is megvan. Azzal azonban számolni kell, hogy ha romlik a spermium minősége, akkor az bizony a babára is hatással lehet. Az idősebb édesapák körében sajnos gyakoribb, hogy a magzat genetikai károsodással fogan, illetve a koraszülés és a vetélés kockázata is megnő, hiszen ezek mind összefüggenek a spermiumok minőségével.
Csökkenő libidó
Az idősebb férfiak esetében meg lehet tartani a termékenységet, méghozzá jó szinten, de ez is kevés lehet. Azok a bizonyos környezeti hatások ugyanis sok mindenbe beleszólnak. Ilyen például a szív és érrendszeri problémák, melyek a merevedéssel kapcsolatos zavarok döntő többségéért is felelősek, valamint a hormonális változások, melyek erősen csökkentik a libidót.
Komoly gond, hogy 30 éves kor felett – de sajnos sokszor már az alatt is – a szervezet igénybevétele olyan nagy, hogy nem képes minden funkciót a megfelelő formában és hatékonysággal működtetni. Ez az igénybevétel nem az egyéni életviteltől függ, és gyakorlatilag minden negyedik embert érint a bolygón, nemtől függetlenül. A férfiak esetében ez a csökkenő spermiumszámban mutatkozik meg a leginkább. A bevitt tápanyagok mennyisége és minősége egyre csak csökken, dacára annak, hogy többet eszünk. A lényeg ugyanis a tápanyagtartalom, amiben egyre romló tendenciát mutatnak az élelmiszerek világszerte.
Hozzászólás zárolva.