Facebook hozzászólás
823

Az az édes, finom füge…

Itt a fügeszezon. A piacon ugyan még mindig több száz forintért adják a füge darabját, a szerencsések saját kertjükben, vagy az utcára kilógó fügefákról szedhetik le ezt a finom, édes gyümölcsöt. Imádjuk az ízét és jó, ha tudjuk, milyen egyéb jótékony hatással van a füge az egészségünkre.

A füge eredetileg Kis-Ázsia, Izrael és Szíria vidékéről származik, már a Bibliában is gyakorta emlegették, Ádám és Éva például fügefalevelet viselt az édenkertben. Magyarországra egyes kutatások szerint a törökök hozták magukkal a XIV. században. Féltrópusi növény, meleg, napos, szélvédett helyen terem meg, ezért leginkább török, francia, spanyol földön, és Kaliforniában termesztik.

egy tál füge
Nemcsak szép, finom, de jótékony hatással van az egészségünkre. ( Fotó: Szűcs Szilvi)
Gyógyító hatása az egészségünkre

Bármennyire is ízlik, nem szabad túlzásba vinni a füge fogyasztását, ha nem szeretnénk sok időt tölteni a mellékhelységben. A füge ugyanis természetes hashajtó, rostjai és apró magjai segítik a bélrendszer tisztítását, rendszeres fogyasztásával megelőzhetjük a székrekedést.

A füge tápértékét elsősorban káliumtartalma adja, de B-vitaminban és cinkben is gazdag. A benne lévő káliumnak köszönhetően elősegíti a vér tisztulását. A B-vitaminok az emésztést és a táplálék felszívódását segítik elő.  A cink pedig a szaporodó szervek működésére van előnyös hatással – a spermák számát növeli, a prosztata panaszokat pedig érezhetően enyhíti. A rendszeres fügefogyasztás nyugtatja az idegeket, erővel tölt fel és növeli a koncentrációs képességünket.

Szépít és növeli a vágyat

A romantikus esték elengedhetetlen gyümölcse lehet a füge. Édes íze fokozza a boldogsághormon, az endorfin kiválasztását, ettől vágyfokozó szerként is működik. Ezt a jótékony hatását már az arabok is felfedezték. Jó hír, hogy a fügétől nem lehet meghízni, 100 gramm füge 74 kalóriát és kevesebb mint 1 gramm zsírt tartalmaz, viszont édes íze miatt gyorsan eltelíti a gyomrunkat. Növényi rostjainak köszönhetően nemcsak a beleket, de az arcbőrt is tisztítja. A gyümölcsben található pszoralén típusú vegyület barnító hatású, és megelőzi a pigmentációs hibákat okozó bőrbetegségeket is.

Füge a konyhában

Nemcsak önmagában, nyersen ízletes, de számos finomság készíthető a fügéből. Főzhetünk belőle lekvárt, a húsok mellé chutney-t, bort, pálinkát, de az ételek mellé köretként, levesként vagy főzelékként is fogyaszthatjuk. Rukkola salátába keverve, kecskesajttal megbolondítva pazar vacsorát készíthetünk belőle.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

PÉLDA-KÉP

1 / 258

GASZTRO

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!