Szenvedélye az utazás – Szűcs Tamással a világ körül
Szűcs Tamás újságíró, történész, szenvedélye az utazás. Évente átlagosan tízszer kerekedik fel, hogy új élményeket gyűjtsön. Ha csak teheti, útjaira elkíséri felesége és három gyermeke is. A célállomások kiválasztásakor egy lista van a segítségükre. Ez pedig nem más, mint az UNESCO Világörökségi helyszíneinek gyűjteménye. Tamás ugyanis nem kisebb célt tűzött ki maga elé, mint hogy az összes világörökségi helyszínt meglátogatja legalább egyszer. A világ 700 különböző pontján járt már, legutóbb Törökországban. INTERJÚ
Legutóbb délkelet-Törökországban jártunk. Ez egy nagyon régóta tervezett út volt. Azért mentünk most épp oda, mert ez volt a legtávolabbi hely, ahova még a magyar védettségi igazolvánnyal gond nélkül el lehetett jutni, és már éreztük, hogy kint vagyunk Európából – mesél legutóbbi utazásáról Szűcs Tamás.
Ott is világörökségi helyszínen jártatok?
Igen, most négyet néztünk végig. Az első volt Göbekli Tepe. Itt tárták fel a világ jelenleg ismert legkorábbi templomának maradványait. Nem is egy templomról, hanem egy épületegyüttesről van szó, amit Krisztus előtt tízezer tájékán építettek. Ez azért rendkívüli, mert az emberek akkor még gyűjtögető életmódot folytattak, halászat-vadászatból éltek. A helyszínt 1963-ban fedezték fel, de 30 éven át nem is ismerték fel a jelentőségét. Addigra kiderült, hogy a kultikus hely 20 ovális épületből áll. Voltunk Diyarbakirban, a Tigris folyó völgyében, ahol a citadella és városfal élveznek védettséget, amit még a rómaiak építettek a 3. században. Jártunk Nemrut-hegyen, ahol a hegy csúcsát egy sírdomb uralja. Öt, 7 méter magas ülő istenség szoborral és kolosszális fej-töredékekkel. Végül egy Arslantepe nevű egykori településen, ami i.e. 6000 körül, a késő rézkorban élte virágkorát. Hatalmas palota-komplexumot tártak fel itt. Ez a leletegyüttes 2021-ben került fel a Világörökségek listájára. Alig-alig volt még ott külföldi turista, úgyhogy nagy örömmel fogadtak, nem hogy nem kértek tőlünk belépő díjat, de még teára is meghívtak minket a múzeumőrök.
Honnan ered az érdeklődésed a világörökségi helyszínek iránt?
Van ebben egy gyűjtőszenvedély, van egy több mint ezer tételből álló lista, amin újabb és újabb célpontokat ki lehet pipálni. Vannak emberek, akik reptereket gyűjtenek. De komolyra fordítva a szót: én történész végzettségű vagyok, tehát amikor az utazást terveztem, eleve érdekeltek a történelmi helyek. Így kezdődött ez a szenvedély. Az elmúlt évtizedekben pedig ez már egyfajta tudományos érdeklődéssé vált. Jelenleg örökség politikából írom a doktori disszertációmat is, konkrétan világörökségekből. Magával ragadott az egésznek a folyamata, hogy pontosan miből lesz világörökségi helyszín, miért választja ki pont azt a helyet egy-egy ország, hogyan épít köré kultuszt, hogyan lobbizik. Ezek elképesztően érdekes dolgok.
Hozzászólás zárolva.