Facebook hozzászólás
324

Így spóroljunk az energiával

Kevéssé figyelünk az energiatakarékosságra. A mosó- vagy mosogatógépet nem a lehető legtöbb ruhával, edénnyel indítjuk el, és alacsonyabb hőmérsékletű mosási programokat is kevesen választanak. A többség a villany lekapcsolásával igyekszik csökkenteni a környezetre gyakorolt terhelést. Szerencsére egyre többen használnak energiatakarékos izzót, ám a háztartások kevesebb, mint a felében gyűjtik szétválogatva a hulladékot, derül ki egy új nemzetközi kutatás magyar háztartásokra vonatkozó adataiból.

A háztartási gépek környezettudatos használatában és a környezeti terhelés csökkentésében az európai mezőny sereghajtói vagyunk, derül ki a Whirlpool közelmúltban végzett kutatásából. Jó hír azonban, hogy a felmérésre adott válaszok szerint nyitottak vagyunk a változtatásra: a válaszadók többsége tervezi, hogy a jövőben nagyobb gondot fordít a környezet megóvására. Szerencsére ez nem is tűnik olyan nehéznek: némi figyelem szükséges, a többiről a legújabb konyhai és fürdőszobai berendezések gondoskodnak.

Szinte valamennyi gyártó termékfejlesztésének középpontjában az energiahatékonyság és a környezettudatosság áll, függetlenül attól, hogy milyen házimunkáról van szó. Az ELMŰ és az ÉMÁSZ energiatakarékossági magazinjában megjelent cikk szerint például az „A" energiahatékonysági címkével ellátott, energiatakarékos programmal üzemelő mosógépek közel hatvan százalékkal kevesebb áramot és hetvenöt százalékkal kevesebb vizet használnak, mint a nyolcvanas évekből származó elődeik. Fontos különbség, hogy az újabb készülékek  közvetlenül csatlakoztathatók a melegvízellátásra – és ez igaz a mosogatógépekre is -, így nem kell áramot használni a víz felfűtésére. A különböző technológiai újításoknak köszönhetően javult a gépek mosási hatékonysága is, s nőtt a dobban mosható ruha mennyisége. A Samsung egyik újdonságának ajtaját például húsz százalékkal nagyobbra tervezték, hogy a nyolc kiló ruha ki- és bepakolása se okozzon kényelmetlenséget. A mosogatógépek is egyre inkább energiatudatosak, olyannyira, hogy ma már a kézi mosogatást is legyőzték a vízfelhasználás szempontjából. Az Electrolux újdonsága például felismeri a berakott edények mennyiségét és az edények szennyezettségének szintjét. Ennek megfelelően állítja be a mosogatási ciklust, optimálissá teszi a víz- és energiafogyasztást az öblítési idő és a hőmérsékletek automatikus beállításával.

Néhány dolgot azonban be kell tartani ahhoz, hogy a gyártók által publikált megtakarítások meg is valósuljanak a gépek használata során. A mosásnál elsősorban arra ügyeljünk, hogy olyan programokat használjunk, amelyek hideg vagy langyos vízzel mosnak, a hatékonyság érdekében pedig válogassuk szét a ruhákat szennyezettség, szín és anyag szerint. A Whirpool tanácsa, hogy a mosószertartót és környékét, valamint a szivattyú szűrőjét is érdemes esetenként megtisztítani, és rendszeresen adjunk vízlágyítót is a mosószerhez. A vízköves fűtőszálak ugyanis sokkal több áramot fogyasztanak, végül pedig a gép használhatatlanná válik. Bár evidensnek tűnik, talán mégis érdemes megemlíteni: ne kapcsoljuk be a mosó- vagy a mosogatógépet, ha csak félig van tele! Ez ugyanis ugyanannyi vizet és energiát igényel, mint ha teljes adag ruha vagy edény lenne a készülékben. Tévhit az is, hogy a kisebb mosogatógép olcsóbb, hiszen a sokterítékes készülékek fajlagosan kevesebb vizet és áramot fogyasztanak ugyanannyi edény megtisztításához. Érdemesebb tehát inkább több terítéket vásárolni, a gépet pedig ritkábban bekapcsolni.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Minden, amit tudni érdemes a szemfenékvizsgálatról

A tévhitekkel ellentétben a szemészeti vizsgálat nem egyenlő az optikákban végzett éles látás vizsgálattal.…

Esküvői ajándék – Hogyan válasszuk ki a megfelelő nászajándékot?

Az esküvői ajándék kiválasztása komoly feladat lehet. Szeretné az ifjú párt valamivel megajándékozni, ami örömet…
1 / 3 461

PÉLDA-KÉP

1 / 258

STÍLUS

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!