Miért fáj az övsömör?
Tipikus kisgyermekkori betegségnek számít a himlő. Van rózsa, bárány, hólyag – de hagyjuk a fájó emlékek felidézését. Ki gondolná, hogy az egyik megmarad a szervezetünkben, s felnőttkorban is visszatér még kellemetlenebb formában.
Ha valaki már volt bárányhimlős, akkor ne higgye azt, hogy túl van rajta. Ez a kis alattomos vírus lecsaphat a felnőttre, ha az immunrendszer legyengül vagy tartós idegkimerültségen, súlyos lelki tragédián esünk át.
Katalin még nem hallott korábban az övsömörről. Mikor fájdalmat érzett a derekában, s néhány „csípést” fedezet fel a testén, nem sejtette, hogy személyes tapasztalatokat szerezhet erről a betegségről. A fájdalma fokozódott, nehézkessé vált a mozgás, az ágyban való forgolódás, a fránya csípés pedig nem akart elmúlni, hiába kenegette Fenistil géllel. Aztán valami sejtése támadt, hogy a rovarmarás és a fájdalom között összefüggés lehet, de aztán elhessegette a gondolatot, hiszen ki hallott már ilyenről, hogy egy rovarszúrás ennyire fájjon.
A tünetek fokozódtak, így orvoshoz fordult, aki allergiás kiütésre gondolt első körben. Kálciumot és viszketést enyhítő kenőcsöt ajánlott. Még mindig nem következett be a hőn áhított gyógyulás, egyre keservesebb napok következtek. Nem is részletezzük tovább az orvosi labirintusban való bolyongásának kálváriáját, hanem a lényegre térünk, hogy a kedves olvasók Katalinnál könnyebben diagnosztizálhassák betegségüket.
Az övsömört (herpes zoster) egy herpeszvírus okozza. Ha a csípésnek tűnő piros folt a testen hólyagos középpel rendelkezik, akkor gyanakodhatnak erre a betegségre. A „zoster” szó görögül övet jelent, az övsömör pedig arról jellegzetes, hogy a test egyik „övében” jelenik meg. Az övsömör az idegek vírusos fertőzése, ennek következtében éles, égető fájdalmat érzünk az idegpályák lefutása mentén.
Minél hamarabb analizálják a betegséget, annál hamarabb gyógyul, s kisebb az esélye, hogy maradandó idegkárosodással járjon. De nem kell megijedni, ezt a betegséget igen jól lehet gyógyítani. Persze néha kórházi kezelésre van szükség, de ettől nem kell tartani, hiszen az egészségügyi intézményben kisebb a fertőzésveszély, s jót tesz a pihenés a megbetegedett idegeknek is.
Hozzászólás zárolva.