Szép lehetsz, de okos nem?
Nemcsak férfi munkatársaik, főnökeik, hanem saját nembeli társaik, vezetőik is veszélyes ellenfelet látnak az okos nőkben. Gyakorlatilag ugyanez a helyzet a párkapcsolatokban.
Miközben egyre több nő szerez diplomát, sőt akár nem is egyet, s tudományos kutatások, különböző felmérések bizonyítják, a nők észbeli képességekben semmivel sem maradnak el a férfiak mögött, az ilyen-olyan szempontok szerint összeállított sikerlistákban a nők aránya egyáltalán nem tükrözi ezt a tényt.
Ennek nem csupán az az oka, hogy a nők a család és a gyerekek miatt kevésbé intenzív karrierépítésben gondolkoznak, vagy gondolkozhatnak, hanem kimondva-kimondatlanul a nők megítélésében újra és újra felbukkan az értékítélet: „szép lehetsz, de okos nem”.
Nemcsak férfi munkatársaik, főnökeik, hanem saját nembeli társaik, vezetőik is veszélyes ellenfelet látnak az okos nőkben. Gyakorlatilag ugyanez a helyzet a párkapcsolatokban. Még ha a kezdet kezdetén imponál is a fiúnak, hogy partnere nem csupán szép, hanem okos is, ha nem vigyáz a lány, előbb-utóbb feszültséghez, konfliktushoz, s végső soron a kapcsolat megszakadásához is vezethet a női eszesség, a tudás, műveltség. (Pláne, ha még nyilvánvalóvá is válik a nő fölénye.)
Ahol, s akiknél ez nem így van ott kétségtelenül fontos tényező, hogy a nő abban az értelemben is okos, hogy intelligens. Hányszor halljuk, hogy „az okos nő nem akarja lepipálni felettesét”, „az okos nő inkább hallgat, amikor párja filozófiai eszmefuttatást tart”, stb. Ez a fajta okosság az intelligencia megnyilvánulása. Az intelligencia ugyanis – mint tudjuk, csak nem mindig tudatosítjuk – nemcsak tudást, műveltség, gyors észjárást, hanem kifinomult viselkedési formákat is jelent. Azaz disztingválást, diplomáciai érzéket, bölcsességet, visszafogottságot, s még számos olyan tulajdonságot lehetne felsorolni, amelyek segíthetnek az észbeli képességek rövid távú „leplezésében”, és a hosszú távú érvényesülésben, sikerességben és boldogságban.
Mint ahogy a nők génjeikben hordozzák a matriarchális gondolkodás (családalapítás, gyerekvállalás) csíráit, a férfiakban ugyanígy a patriarchális szemlélet (ő az első számú vezető otthon is, a munkahelyen is) van genetikailag kódolva. A női emancipációval éppen ezeknek a kódoknak az érvényesülése és érvényesítési lehetősége borult fel, s a folyamat még egyáltalán nem zárult le. A tanulás, a nyitottabb életforma, a munka és a hivatás óhatatlanul hozzájárult a nők tudásbeli szintjének növekedéséhez, magával hozva az intelligencia szint emelkedését is, ám ezt jól is kell tudni használni.
Hozzászólás zárolva.