Veszélyes kórokozók – vigyázzon velük!
Az Európai Élelmiszer-biztonsági Hivatal (EFSA) közzétette az Európai Unió brojlercsirke (húscsirke) állományának 2005-2006. évi Salmonella-fertőzöttségére vonatkozó felmérését. A felmérést az Európai Unió tagállamai, Norvégia és Svájc hatóságai által szolgáltatott adatok alapján az EFSA Zoonózis Munkacsoportja készítette el. Az eredmények ismeretében az Európai Bizottság európai szintű Salmonellamentesítési programot indít a brojlercsirke állományok fertőzöttségének csökkentése érdekében.
Az EFSA felmérése során gyűjtött adatok alapján az egyes európai országok brojlercsirke állományaiban kimutatott Salmonella-fertőzöttség jelentős eltérést mutat, aránya 0-68,2% között mozog. A humán Salmonella megbetegedések többségéért felelős S. enteritidist és S. typhimuriumot a Salmonellaval fertőzött állományok kb. 40 százalékában kimutatták.
A brojlercsirke húsának fogyasztása számos élelmiszer okozta Salmonella megbetegedésért tehető felelőssé Európában. Az EFSA az egyes tagországok adatai által összeállított 2005. évi zoonózis jelentése szerint a nyers csirkehúsból vett minták 0-18 százaléka volt Salmonellaval fertőzött. Ugyanebben az évben a második legtöbb élelmiszer okozta humán megbetegedést Salmonella okozta (kb. 38/100 ezer fő).
A Salmonellák súlyos betegséget (magas láz, hányás, hasmenés, kiszáradás) valamint komoly egészségügyi és gazdasági terhet jelentenek az országok számára. Magyarországon a Salmonella okozta fertőzések aránya jóval magasabb az Európai Unió átlagánál. A megbetegedések többnyire állati eredetű termékekhez (hús, tojás) kapcsolódnak.
A fogyasztók egészségére a nem kellően hőkezelt baromfihús, valamint a nyers és kész élelmiszerek közti keresztszennyeződés jelenthet veszélyt. Megfelelő hőkezeléssel és a higiénés konyhai alapszabályok betartásával kiküszöbölhetők, illetve mérsékelhetők a Salmonellaval szennyezett hús okozta megbetegedések.
Az eredmények ismeretében az Európai Bizottság európai szintű Salmonella mentesítési programot indít a brojlercsirke állományok fertőzöttségének csökkentése érdekében az élelmiszer okozta humán Salmonella-megbetegedések két leggyakoribb kórokozóira, a S. enteritidisre és a S. typhimuriumra.
Az akciócsoport az emberi egészségre ártalmas, nemzeti szinten jelentős mértékben előforduló egyéb Salmonella szerotípusok elleni mentesítési program egyéni kidolgozását is javasolja. Szorgalmazza továbbá a fogyasztók felvilágosítását célzó kampányokat, valamint – a fogyasztók védelmének további fokozása érdekében – az EU élelmiszer-higiénés jogszabályi előírásainak szigorú végrehajtását a közétkeztetés területén.
Magyar Élelmiszerbiztonsági Hivatal
MaStúdió
Hozzászólás zárolva.