Facebook hozzászólás
400

Gyermekláncfű

Felhasznált rész: gyökér, levél, herba (föld feletti virágos hajtás). A gyermekláncfű szinonim nevei: barátfű, békavirág, kutyatej, pongyolapitypang, pitypang. Az egyik leghasznavehetőbb és legelterjedtebb gyógynövény Európában.

Az európai gyógyászat a gyermekláncfüvet csak a XVI. század óta ismeri.

Közép-, Kelet- és Dél-Európában tömegesen előforduló növény. Nyirkosabb füves helyeken, mezőkön, réteken, kertekben, mind hegyvidéken, mind sík területeken, igen elterjedt.

A gyermekláncfű 5-30 cm magas, minden részében fehér színű nedvet tartalmazó tőrózsás növény. Főgyökere függőlegesen rhizomában folytatódik. Levelei tőállóak és levélrózsát alkotnak, 10-25 cm hosszúak, 4-5 cm szélesek, lándzsa alakúak. Nyél nélküli levéllemeze osztott vagy szeldelt. Fészek-virágzata tőkocsányon helyezkedik el, sárga színű nyelves virágokból áll. Kora tavasztól késő őszig virít. Termése kaszattermés, melyet bóbiták segítségével a szél elröpít.

Gyűjthető a növény teljes föld feletti része (herba), levele és gyökere. A virágzó növényt vagy a leveleit tavasztól szeptemberig gyűjtik. A virágzó növény gyűjtésekor a torzsát nem távolítják el, hanem kettéhasítják, így szárításkor a növény nem fülled be olyan könnyen.

Laza talajon élő egyedek gyökereit gyűjtik ősszel vagy tavasszal, ilyen talajon szép példányokra lehet lelni.

A gyűjtött növényi részeket szellős helyen kell szárítani, mert könnyen penészedik. Ideális módszer a szárítókereteken történő szárítás. Tartalmaz: szeszkviterpén-laktonokat, triterpént (taraxaszerolt, arnidolt, faradiolt stb.), keserűanyagot (laktukapikrint), mely nyugtató hatású laktucinvegyületekre bomlik, kávésavat, flavonoidokat, inulint, fruktózt. A levél C-vitamint és karotinoidokat is tartalmaz. A gyökerében, szaponin is található. Mind a gyökérnek, mind a levélnek magas a káliumtartalma.

Élettani hatása: epe- és vizelethajtó. A belőle készült tea epehólyag és májbántalmak esetén gyógyító hatású. Számos teakeverék alkotóeleme.

Népgyógyászatban felhasználják még emésztést elősegítő, „vértisztító”, gyomorjavító szerként, továbbá reumatikus fájdalmak és idült ízületi gyulladás kezelésében.

A virágzás előtt gyűjtött fiatal, friss leveleiből salátát, párolt zöldséget és főzeléket is készítenek.

A népi gyógyászatban még ma is szokásos a virágzatok alkoholos áztatásával pitypangpálinkát, vagy a virágzatok cukorszirupban való főzésével pitypangmézet készíteni.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

ÉLET-MÓD

Hogyan növeljük kreatívan az intimitás élményét?

Az emberi kapcsolatokban a kölcsönös tisztelet, az érzelmi kötődés és az egymásra hangolódás alapvetően fontos…

Rehabilitáció és egészségmegőrzés Hévízen

A kor előrehaladtával jelentkező mozgásszervi problémák az életminőség jelentős romlását okozhatják, különösen, ha…
1 / 3 462

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!