Ahova nem járnak a napsugarak, ott az orvos gyakori vendég…
Egy személyes életkép: csak álltam a koszos vonatablakban, szívtam magamba a napfényt, és hangosan nevettem. Közben a kezemben szorongattam a jövő heti vizsga jegyzeteit. Csodálkozva néztek rám a többiek. Egyszerre lennék tán a Májusi kór és a fényterápia „áldozata” ?
A téli borongós és a kora tavaszi napokon nemigen kényeztet el minket a meleg és fény, pedig az embernek szüksége van a simogató napsugarakra. A depressziós téli napokra szokták javasolni a szoláriumot amolyan fénypótlónak, de velem nem hiteti el senki, hogy ez az igazi napfény örömét tudja felidézni bárkiben is. Azért kipróbáltam, de a neoncsövek közel sem szabadítanak fel bennem ennyi boldogsághormont, mint a májusi nap…
A tavasz utolsó hónapjában már épp itt az ideje, hogy intenzíven süssön a nap. Tény, hogy jókor jön a kiadós fényadag: az adóbevallások leadása után, a húsvéti sürgés-forgás elmúltával, a vizsgaidőszak és érettségi előtt, hogy mindenki feltöltődhessen.
„Májusi fényben gyógyulásra leltem”- írja Ady egyik versében. A téli csalódásokkal, megmérettetésekkel való végső leszámolások hónapja a május. Felkelhetünk az irodaszékekből végre, nagyobb kedvvel megyünk ki a levegőre, hogy a hőmérő higanyszála magasabbra kúszott. A rossz emlékeket, szerelmeket is könnyebb a napfényben sütkérezve mélyre temetni, kiheverni.
Azon kellene lennünk tehát, hogy minél többet töltsünk a szabadban. Felmérések mutatták ki azonban, hogy míg ébren vagyunk, annak mindössze 10%-át töltjük szabad ég alatt. Száz évvel ezelőtt ez az arány 90% volt.
Elég szomorú tendencia. És valóban. Régen nem volt annyi infarktus, depressziós, keringési zavarokkal küszködő beteg. Mert ezekre mind bizonyított hatással van a természetes napfény.
Hogyan is hat tehát a napsütés a közérzetünkre? Testünkben a melatonin nevű hormon felelős a nyugodt lelkiállapotért. Ha sok van belőle, fáradtabbnak (nyugodtabbnak) érezzük magunkat. Ez gondolom, ismerős érzés mindnyájunk számára a téli hónapok során. Ennek az ellenszere a napfény, hiszen a melatonin termelődését gátolják a fénysugarak.
A napfény hatása alá vonja hormonrendszerünket is: ilyenkor megnő a libido, a szexuális érdeklődés. A belső elválasztású mirigyek működésére (pl. pajzsmirigyre) is jótékonyan hat. Az pedig mindenki által köztudott, hogy a fény D vitamin termelődését serkenti.
Hozzászólás zárolva.