Nem szégyelni, beszélni kell róla!
A székletinkontinenciában szenvedők fele nem említi meg orvosának a problémáját. Sokakat a szégyenérzet mellett az is visszatart, hogy úgy gondolják, semmi nem segíthet rajtuk, holott számos hatásos kezelés áll rendelkezésre.
A székelési inkontinencia a székletürítés feletti kontroll elveszítése. A rendellenesség nyolcszor gyakrabban fordul elő nők, mint férfiak körében. Hazai adatok nem állnak rendelkezésünkre, ugyanakkor külföldi felmérések egy és 16 százalék közé teszik az érintettek arányát, például csak az Egyesült Államokban több mint egymillió embert érint ez az állapot.
Ugyanakkor, nagyon sok eset marad rejtve, hiszen itt talán még a vizeletinkontinenciánál is erősebben jelentkezik a rendkívül erős szégyenérzet. Ezt az is jelzi, hogy a székletinkontinenciában szenvedők fele nem említi meg orvosának a problémáját. Sokakat a szégyenérzet mellett az is visszatart, hogy úgy gondolják, semmi nem segíthet rajtuk, holott számos hatásos kezelés áll rendelkezésre.
A végbél működését három dolog befolyásolja: a végbélzáró izmok nyomása, a végbél tároló kapacitása és a végbél érzékelése. A végbél záróizmai összehúzódnak, és így gátolják a széklet távozását a végbélből.
A székletinkontinenciát legtöbb esetben izomkárosodás okozza. Nőknél ilyen károsodás gyakran következik be a szülés során. A fiatal nők általában képesek az izomgyengeséget ellensúlyozni, de a menopauza nyomán az izomzatuk gyengülésével és a medence támasztószerkezetének meglazulásával együtt már jelentkezhet a probléma. Mindemellett gyulladásos bélmegbetegedések és a végbél körüli területen keletkezett tályogok is lehetnek az inkontinencia kiváltói.
A székelési inkontinenciát a végbél tágulóképességének a csökkenése is okozhatja, amely miatt lerövidül a széklet érzékelése és a bél ürítésének sürgető szükséglete közötti idő. Mivel hasmenés esetében a székelés sokkal nehezebben kontrollálható, így ez is székelési inkontinenciához vezethet.
Egy vizeletinkontinenciában szenvedő nők körében végzett kutatás kimutatta, hogy székletinkontinencia és a vizeletinkontinencia kialakulása sokszor összefügg, és gyakrabban alakul ki olyan nőknél, ahol a detrusor izom (hólyagizomzat) gyengeségét diagnosztizálták, mint azoknál a nőknél, akik valódi stressz inkontinenciában szenvednek.
Ugyanezen vizsgálat során az is kiderült, hogy milyen nagy a rejtett esetek száma: a vizsgálatban részt vevő hölgyek közül jóval többen vallották be székelési inkontinenciájukat egy postázott kérdőívben (26 százalék), mint személyes megkérdezés nyomán (15,3 százalék).
Hozzászólás zárolva.