Többen halnak meg a világon hasmenésben, mint AIDS-ben!
Több mint 2,5 millió emberéletet követeltek eddig a világon a hasmenéses vírusfertőzések. Ehhez képest kevesebben haltak meg AIDS-ben vagy maláriában. Mi az ellenszere?
Tehát a hasmenés, ha nem kezelik időben és megfelelően, akár halálos kimenetelű is lehet. Komoly megbetegedésről akkor beszélünk, ha nem működik a szervezet önszabályozó rendszere, tehát nem szűnik meg a tünet 3 napon belül. Ez ugyanis már kritikus folyadék- és ásványianyag-vesztést jelent.
A hasmenés és gyakori kísérő tünete, a hányás, a szervezet olyan mérvű folyadékvesztésével járhat, hogy emiatt a só-vízháztartás zavara visszafordíthatatlanná válhat és súlyos veseelégtelenség léphet fel, végül a beteg akár meg is halhat.
Ennek fényében mit tehetünk, hogyan ápolhatja a család a hasmenéses beteget? Alegfontosabb a folyadék és az ásványi anyagok pótlása: hideg tea, kevés cukorral, vizes kakaó, gyümölcslevek, és ha van kéznél ORF (kiszáradás elleni) por, abból készült oldatot kell itatni.
#img2#Vannak, akik az alábbi drasztikus, de hatásos koktélra esküsznek: tégy egy liter hideg teához egy teáskanál konyhasót, ugyanennyi szódabikarbónát, négy kanál cukrot és itasd meg a beteggel! Annak idején én is ezt kaptam a kórházban napokig: szörnyű íze volt, de az infúziótól mentett meg.
Figyelem! A népi bölcsességgel ellentétben a pálinkával fertőtlenítés nem gyógyszere a hasmenésnek! Sokkal inkább a mértékletes étkezés: főtt krumpli, főtt rizs, száraz főtt hús, keksz. Az alma, ha héjastul esszük, a székrekedés ellenszere, ha párolva, akkor meg a hasmenésé. A természetes bélflóra is pusztul ilyenkor, úgyhogy a probiotikus joghurtok is nagy segítségünkre lehetnek.
Amíg orvos nem látja a beteget, addig is jó, ha holmijait külön kezeljük otthon és kezet mosunk ápolás után, hiszen komoly vírusos és bakteriális fertőzések állhatnak a hasmenés mögött. Később az orvos eldönti, hogy otthon vagy intézetben kell-e a kezelést folytatni.
D.D.L.
Hozzászólás zárolva.