Mit kell tudnod a prosztata-vizsgálatokról?
A férfiak gyakran pánikba esnek, amikor vizelési panaszaik vannak, mert rögtön a legrosszabbra, a prosztatarákra gyanakodnak. A daganatos megbetegedés gyakran nem okoz semmiféle tünetet, a rákos elváltozás kialakulhat panaszok nélkül is. Sok esetben a húgyhólyaggyulladást és egyéb betegségek tüneteit gyakran összetévesztik a prosztata-megbetegedések tüneteivel.
Milyen vizsgálatok segítségével lehet a megbízható és egyértelmű diagnózist felállítani?
1. Az első vizsgálat alkalmával az orvosa urológiai jellegű tüneteire, vizelési panaszai kérdez rá, majd a jelenleg fennálló, – és a családban korábban előfordult betegségekre.
A „kikérdezést" fizikai vizsgálatok követik: az alhasi részen tapintással érzékeny pontokat keres, majd megsikosított gumikesztyűvel a végbélen keresztül tapintja végig a prosztatát. A vizsgálat nem jár különösebb fájdalommal, miközben a prosztata nagyságáról, fájdalmasságáról, keménységéről, felületéről és esetleges megnagyobbodásáról támpontot ad a további vizsgálatokra.
2. Ezután következhetnek a laboratóriumi vizsgálatok:
•- Vizeletvizsgálat: prosztata-, húgyhólyag-, és vesebetegségek esetén a vizeletből kimutatható a genny, vér, és baktérium, amely fertőzés jelenlétét igazolhatja
•- PSA-teszt: a vizsgálat során egy, a prosztata szövet által termelt, a vérben igen kis mennyiségben előforduló fehérjének a vérszintjét mérik. Ha a kapott érték magasabb a normálisnál, (4 ng/ml), már gyanakodhatunk a rákos megbetegedésre. Ám az érték emelkedését okozhatják a prosztata egyéb betegségei is, így az egyértelmű diagnózis megállapítása további vizsgálatokat igényelhet.
3. Diagnosztikus vizsgálatok: („műszeres", fájdalom nélküli, többször megismételhető vizsgálatok)
•- Vizeletáramlás mérése – a húgyúti szűkületekre derít fényt. (A vizsgálatra visszatartott vizelettel, teli húgyhólyaggal kell érkezni.)
•- Ultrahangvizsgálat – ezzel a módszerrel a mellékvesék,- és környezete, a húgyhólyag, a prosztata, az ondómirigyek és a kismedence állapotáról kapunk képet. Történhet hasi ultrahang és végbélen keresztül végzett vizsgálattal.
•- Cisztokópia (húgyhólyagtükrözés ) – A prosztata által okozott húgycsőszűkületet, a húgyhólyag rendellenességeit vizsgálja, a hímvessző húgycsőnyílásán bevezetett vékony száloptikás világítással rendelkező cső segítségével.
•- Biopszia – a végbélen keresztül történő vizsgálat során szövet-henger mintát vesznek a daganatgyanús területről.
Az elvégzett vizsgálatok eredményétől függően az orvos megbeszéli a pácienssel a további kezelési, vagy műtéti lehetőségeket.
Hozzászólás zárolva.