Az sem jó, ha valakinek túl nagy, de hátrány, ha túl kicsi
Te az én szememben egy nagy nulla vagy! -Mondták már valaha önnek ezt a nem éppen szívderítő értékelést? Ha nem, akkor nagyon szerencsés ember! És talán a ritka „példányok” közé tartozik.
Én már hallottam, sőt valami hasonlót már nekem is mondtak. Bár az is lehet, hogy sose mondták ki, csak éppen éreztették velem, velünk.
Lehet, hogy éppen a meleg családi otthonban: – Hülye vagy te ehhez, édes fiam!
Vagy talán a párunk mondta egy óvatlan, dühös pillanatában: – Kevés vagy te nekem! Most látom, hogy egy nagy senkihez mentem hozzá!
Az is lehet, hogy éppen a kedvenc tanító nénink mondta: – Te az életben soha semmire nem fogod vinni, ebben biztos lehetsz!
Talán a főnök ordította éppen:- Maga nem ért ehhez, jobb, ha nem is szól bele! A munkája semmit nem ér…
Mit érzett? Dühöt, haragot, vagy éppen elhitte és beletörődött?
No ez a legrosszabb, amit tehet ilyenkor. Elhinni. Hagyni, hogy a földbe döngöljék, a sárba tapossák, a méltóságában megalázzák és még vissza sem szól. Akkor hiányában van egy olyan tulajdonságnak, melyet önbizalomnak hívnak.
Tudatlanul azt hisszük, hogy ezzel vagy rendelkezik valaki, vagy nem. Úgy fogadjuk el, mint elementáris tényt, irányításunktól független, szerencsés adottságot. Akinek van, annak kétségtelenül elősegíti az életben való érvényesülését, még akkor is, ha kevés tudással, de nagyobb hittel és akaraterővel végzi, amit csinál.
Ha pedig hiányában van, akkor csak egy szerencsétlen flótás, aki kisebbségérzettel küzd, és nem tudja saját értékeit jól "eladni".
"Az önbizalom lényegében mágikus, teremtő, pozitív árama az emberi egyéniségnek"- írja Szepes Mária.
Hétköznapi értelemben tehát nem más, mint a magunkban való hinni tudás képessége, értékeink felismerése és ezek megmutatása mások számára.
Sokan ebben látják a siker egyik titkát is.
Mai világunkban számos könyv és tréning próbálja különböző megközelítésekkel és módszerekkel megtanítani, hogyan lehet a kudarcokon, sikertelen próbálkozásokon, bosszantó emlékeken túlesni, és a képességeinkben való hitünket erősíteni.
Íme néhány jó tanács, ha éppen kicsi az "egója":
– Ne hagyjunk befejezetlenül semmiféle munkát, apró dolgot, járjunk minden feladat végére, még ha akadályokkal is kell szembenéznünk. Minden befejezett, véghez vitt "mű", az elégedettség érzésével tölt el, s ez tovább erősíti önbizalmunkat.
Hozzászólás zárolva.