Facebook hozzászólás
246

Ön még nem hallotta? Pedig sokan beszélik!

Ahol közösség van, ott pletyka is van. A kettő feltételezi egymást. Kettős kötés jellemző rá: az erkölcs elítéli és tiltja, viszont mindennapjainkban sokszor fel sem tűnik, hogy szinte minden percben mi magunk is pletykálkodunk.

Az embert könnyen meg tudja lepni az a közösség, amiben forgolódik, hála a pletykának. Nem tudom, mikor nevettem utoljára akkorát, mint amikor megtudtam, hogy egy nálam jóval idősebb ismerősömmel már hónapok óta párkapcsolatban élek, s emellett még egy barátommal is kikezdek néha-néha. Persze,… Csak én nem tudtam erről…

Az kezdett gyanús lenni, amikor személyes beszélgetéseim során egyre többen kérdeztek rá a dologra, illetve csak jöttek és jöttek a kíváncsiskodó sms-ek, e-mailek…

Elég, ha együtt látnak egy ellenkező nemű jóbaráttal-  beindulnak a rossznyelvek.

Nem zörög a haraszt persze, szokták mondani… és ezek után elkezdett érdekelni a pletyka természete, hogyan is keletkezik, mi az alapja, és mi az indíttatás arra, hogy valaki egy hasonló szaftos történet mesélésébe, kitalálásába kezdjen.

Magyar viszonylatban Szvetelszky Zsuzsanna a téma neves kutatója, kinek elméleteit érdemes megismerni.

Szvetelszky definíciója szerint a pletyka ismert, ismerhető személyekről szóló, nem publikus információ, ami kis közösségekben érvényesül, és legfőbb jellegzetessége a gyors terjedés.

Több alfaját ismerhetjük meg "A pletyka" című könyvéből, melyekből csak néhányat említenék: előpletyka, utópletyka, gyógypletyka, sznob pletyka, szadista pletyka, ágypletyka, generációs pletyka, internetpletyka, kontroll-pletyka… és még pár bekezdésen keresztül sorolhatnám.

Két ugyanolyan pletykát véletlenül sem találunk, bizonyíthatja ezt az a játék, amit gyakran játszanak kicsikkel: egy mondatot súgnak az elsőnek, akinek tovább kell adnia azt társainak – a vége totális káosz, az alapmondatnak nyoma sincsen természetesen, mire az utolsó játékoshoz ér. Azaz a pletyka bővíthető, variálható, rövidíthető, színesíthető.

A pletykálkodás nem öncélú jelenség. Ha egy közösségben valaki eddig nem ismert információ birtokába jut, illetve tovább is adja, azzal másodlagos pszichés haszonra tesz szert. Ez annyit jelent, hogy növelem a presztízsem azzal, hogy az általam szerzett információt "bennfentesként" megosztom közösségemmel. És mivel igénylem ezt a sikerélményt, pletykálkodással igyekszem kivívni a közösség figyelmét.





Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!