A Főváros kertjeibe, parkjaiba is betelepültek a kullancsok
Már nemcsak a kirándulások alkalmával vagyunk veszélyben, hanem a városi parkokban, kertekben, erdős, fás területeken is megjelentek a kullancsok! Sajnálatosan a honi hanyag turizmusnak köszönhetően sokan nem védték a velük kiránduló kutyáikat a kullancsoktól, s ezért vidékről még a Főváros kertjeibe és parkjaiba is betelepültek a kullancsok.
1.,A kullancsok elterjedésének és létszámának növekedésének okai:
Egy vérrel szívott kullancs nőstény néhány hét elteltével több ezer petét rak. Ez a kullancsok betelepedésének az egyik oka, mert egy áldott állapotú kullancsmama is elég ahhoz, hogy egy kert, v. park aztán benépesülhessen. Sajnálatosan a honi hanyag turizmusnak köszönhetően sokan nem védték a velük kiránduló kutyáikat a kullancsoktól, s ezért vidékről még a Főváros kertjeibe és parkjaiba is betelepültek a kullancsok.
Továbbá a globális felmelegedés miatt, azaz a talaj menti fagyok elmaradása okán nem gyérül a kullancspopuláció….
2.,A kullancsok más fertőzési technikákkal is „rendelkeznek” :
A kullancsok nemcsak a csípésükkel fertőznek, másképp is tudnak fertőzni:
A kullancs székletében is vannak kórokozók. A széklet beszáradása után az felporzik, s így a közelben lévő ember vagy háziállat légúti fertőzést szenved. A bőrsebbe került széklet is fertőz.
Az elhalt kullancs testében élve maradnak a mikroorganizmusok és a tetem porladása után is megvan a belégzéses fertőződés lehetősége. A széklet és a tetem porladás után az állattartó épületek és a ritkán használt hétvégi bungalók takarítása során okoz fertőződést.
A természetben legelő birka, kecske, vagy tehén nyers tejének jóleső kortyolásakor is fertőződhet az óvatlan kiránduló a kullancs által a kérődzőbe juttatott kórokozótól.
A kullancsok terjesztette kórokozókkal fertőzött erdei állatok testváladékaikkal szennyezik a növényzetet és a természetes vizeket, ahol közvetett úton mi is és kedvenc állatunk is fertőződhetünk.
A fertőzött kullancs- vagy ürüléke lenyelésével is bekövetkezhet a fertőződés, elsősorban kisgyermek vagy kutya esetében.
Miért fontos tudni ezeket a fertőzési technikákat?
Azért mert az agyvelő- és agyhártyagyulladás vírusa nem csak csípéssel, hanem belégzéssel és emésztőtraktuson át bejutva is képes fertőzni az áldozatát!
A 2P-elve szerint, azaz a progresszív prevenció gondolatmenetén át kell felépítenünk az egyéni szintre áttevődött prevenciót.
Mivel már területeinket nem tudjuk permetezéssel védeni a vérszívók ellen, s hogy tőlük ne kaphassunk betegségeket, megfelelően védekeznünk kell.
A hangsúly a kullancsok és szúnyogok által terjesztett betegségek megelőzésén van!
Már benne vagyunk a tavaszban s ilyenkor a védekezést progresszívra kell állítanunk és először a betegség ellen kell preventíve lépni.
Hozzászólás zárolva.