Facebook hozzászólás
187

Van, amikor fiatalabbaknál kevésbé hatékony a gyógyszeres terápia

A közhiedelemmel ellentétben nem csak az idősebbeket veszélyezteti a magas vérnyomás, a fiatalabb korosztályt is érintheti ez a betegség. Ugyanakkor a gyógyszeres terápia kevésbé hatékony a fiatalabbak számára, de ők sok mindent tehetnek ezen kívül is állapotuk érdekében.

Vannak olyan szituációk – például. stressz, sport –, amikor hirtelen megugrik az ember vérnyomása, ám normál esetben vissza is tér a megengedett értékre. Amennyiben ez nem következik be, úgy a diagnózis egyértelműen felállítható. Magas vérnyomás alatt a 140/90 feletti értéket értjük.

Kép: Wikimedia

A betegségre máig sokan csak legyintenek, és az időskor velejárójának tartják, de a közhiedelemmel ellentétben a fiatalabbakat is sújthatja a magas vérnyomás problémája. Ám kezelés nélkül a magas vérnyomás szív- és érrendszeri problémákhoz vezethet, ugyanis hipertónia esetén az erek fala megfeszül, így elvesztik rugalmasságukat, és belső falaikon sérülések keletkeznek. Ez apróbb vérrögök kialakulásához, illetve meszesedéshez vezethet, ami jelentősen megnöveli a szívinfarktus és a stroke kialakulásának kockázatát – figyelmeztet dr. Kapocsi Judit tanárnő, a Trombózisközpont magasvérnyomás-specialistája.

Szerencsére a magas vérnyomás megfelelő kezeléssel kordában tartható, így elkerülhetők az esetleges szövődmények. A gyógyszeres kezelés az esetek többségében elengedhetetlen. Ugyanakkor norvég tanulmányok szerint a 65 év felettiek jobban és gyorsabban reagálnak a gyógyszeres terápiára, ugyanis megfigyelték, hogy náluk 1-2 Hgmm-rel jobban csökkentette a gyógyszeres kezelés a vérnyomásukat. Ráadásul náluk mellékhatások is ritkábban fordulnak elő, így fejfájásra is kevésbé panaszkodtak, mint a fiatalabbak.

4 fő jel – ezekkel jelezhet a stressz!
A stressz mára szinte hozzátartozik a mindennapi élethez. Azonban, ha túl sok stressz ér valakit, az hatással lehet az érzelmi, szellemi és fizikai állapotára is. A stressz a magas vérnyomás egyik jelentős rizikófaktora, ám egy kis odafigyeléssel megelőzhető!

A vizsgálat azért is volt fontos, mivel sok orvos eddig vonakodott az idősek agresszívabb kezelésétől, viszont így bebizonyosodott, hogy esetükben is helyet kaphat a magabiztos terápia.

A kutatás természetesen nem azt üzeni, hogy a fiatalok számára a gyógyszeres terápia hatástalan, ám náluk fittségükből adódóan a rendszeres mozgásra is nagy hangsúlyt kell fektetni. Tanulmányok szerint ugyanis akár 25 Hgmm-rel is csökkentheti a vérnyomást, ha a beteg egy héten 3-szor 20 percet kardio jellegű edzést folytat. A megfelelő életmód tehát nagyban támogatja a gyógyszeres terápiát, sőt, akár ki is válthatja azt – viszont kizárólag orvosi jóváhagyással! (Forrás: Trombózisközpont



Facebook hozzászólás
További cikkek

Hozzászólás zárolva.

GASZTRO

STÍLUS

1 / 630

KUL-TOUR

1 / 158

ÉLET-MÓD

Kedves Olvasónk!
Ha érdekli ez a téma, és szeretne heti hírlevelet kapni a témában, vagy értesítést a megjelent új cikkekről, kérjük, adja meg nevét és e-mail címét!