Izomlázad van? A brokkoli segíthet!
Végre úgy érzed, hogy tettél magadért és nemcsak a munka és a család oltárán áldoztál, hanem a saját tested is megkapta a figyelmet. Aztán az edzés másnapján jön a megérdemelt „jutalom”, az izomláz.
Persze mindenki tudja, hogy 3 nap alatt megszűnik a fájdalom, de amikor reggelente sietve kell elindítani a családot, szívesen megspórolnánk a bádogembert meghazudtoló darabos mozgást. És van is megoldás, amit könnyebb megérteni, ha tudjuk, mi is maga az izomláz.
Lázas izmok?
Az izmaink működésekor szénhidrátok és zsírok felhasználásával nyerünk energiát, s ehhez még oxigénre is szükségünk van. Amikor olyan megterhelés éri az izmainkat, amely nem megszokott, akkor az egyetlen energiaforrásunk a szervezetünkben elraktározott szénhidrátvegyületek. Ilyenkor az izomszövetben és a májunkban tárolt glikogén nevű anyagból szőlőcukor képződik, majd a megerőltetés eredményeként ennek a végterméke, tejsav képződik. Ez a sav felborítja a sav-bázis egyensúlyt, megváltozik az ingerületátvitelben szereplő anyagok aránya, ez pedig ingerli a fájdalom közvetítésében részt vevő idegsejteket.
Egy másik és mostanában ismertté vált tudományos elmélet szerint azonban az izomlázat nem is annyira a tejsav felszaporodás okozza, hanem a finom kis izomszálak szakadása, gyulladása, ami azért nem teljesen független a tejsav felszaporodásától, hiszen annak nagyobb mértékű megjelenése akár izomelhalást is okozhat.
Hogy jön ide a brokkoli?
Ott állunk tehát a fájós tagjainkkal és szeretnénk, ha minél előbb enyhülne az érzés, de még ennél is jobb volna, ha máskor ki sem alakulna. Így kerülhet végre képbe a brokkoli, annak is egyik legértékesebb anyaga a szulforafán! Nos, a lényeg, hogy a szulforafán képes arra, hogy megteremtse a sav-bázis egyensúlyt, ráadásul semlegesíti az oxidativ gyököket, s ha még ez sem lenne elég, izomsejt képzésre serkenti a szervezetet.
Nem véletlen, hogy a galambászok, akik hihetetlen komoly pénzdíjas versenyeket rendeznek szulforafán tartalmú étrend-kiegészítőt adnak a galambjaiknak, hogy azok minél jobb teljesítményt nyújtsanak.
Persze ahhoz, hogy a tünetek enyhüljenek, jókora mennyiséget kellene betermelnünk brokkoliból, sőt még inkább brokkolicsírából, de a galambok étrendjébe sem a nyers csírát iktatták be.
Koncentráltan, kapszulában bevéve nagyon egyszerű és hatékony gyorssegélyben részesülhetünk, rendszeres szedéssel pedig meg is előzhető, hogy egy kiadós kerti kapálás után másnap még a ceruza felemelése is óriási kihívást jelentsen!
Ha ez tetszett, itt egy másik ötlet egy iskolai szendvicshez! És ha még szereted is a brokkolit, itt egy remek recept!
Hozzászólás zárolva.