Mediterrán gyöngytyúkom cserépben sütve
Azt szokták mondani, hogy a gyöngytyúk csak levesnek jó. Na, ezt most megcáfolom! Itt ez a remek recept, amelyik minden ízében felidézi Olaszországot, és közben finom, szaftos, valami egészen elbűvölő. Kínáld zöldséges rizzsel vagy krumplipürével, nem bánom, csak adj hozzá egy kis könnyű rozét! Ezzel biztosan leveszed szíved hölgyét a lábáról! Miért? Nem ez a cél? Jó étvágyat!
Hozzávalók:
- 1db gyöngytyúk melle és két combja (a máján kívül már úgyis minden a levesben van, nem?:))
- 2-3 db gyöngytyúk- vagy csirkemáj
- 3 db friss, vagy annak megfelelő szárított zsályalevél
- 3 szelet húsos füstölt szalonna
- 4 ek olívaolaj
- 2 gerezd fokhagyma
- ¼ szál póréhagyma
- 1 db közepes grapefruit
- 1 tk liszt
Elkészítés:
A fokhagymát megtisztítjuk, apróra vágjuk. A friss zsályaleveleket megtisztítjuk. A májakat lisztben megforgatjuk. Egy szelet szalonnát apró kockára vágunk. A gyümölcsöt megpucoljuk, és úgy kivesszük az ereit, hogy csak maga a hús maradjon. Azt is kicsi darabokra vágjuk. A gyöngytyúkot alaposan sózzuk, borsozzuk. És most azt gondolod, na ebből mi lesz? Ne izgulj! Máris mutatom!
Egy evőkanál olajat felforrósítunk, majd beledobjuk a zsályaleveleket, hozzáadjuk a belisztezett májat, hirtelen kisütjük, szűrőlapáttal kiszedjük, hagyjuk kihűlni, közben megsózzuk, majd apró kockára vágjuk. Előkapunk egy tálat, és belerakjuk a zsályás „kockás” májat, a szalonna-, a gyümölcskockákat és a fokhagymát. Jól összekeverjük. A májas masszával bőven megtöltjük a combok bőre alatti részt, és ugyanígy járunk el a mell bőre alatti részével is. Ha kell fogpiszkálóval megtűzzük, hogy ne másszon ki a csodás massza a zsebekből.
Most jön az én trükköm! Jöhet a cserépedényem, amit persze már előre beáztattam bő fél órára a hideg vízbe. Belepakolom a mellet, a combokat, hozzáadom a maradék olajat és kb 2,5 dl vizet (esetleg fehérbort). Tetejére teszem a kakastaréjra felvágott szalonnaszeleteket. Jöhet rá a karikára vágott póréhagyma, majd az edény teteje. Hideg sütőbe teszem lassú tűzön, majd kb. 30 perc múlva „emelek téten”. Közben alá is pislantok, ha kell fordítok a húsokon, végül a tetejét fedő nélkül megpirítom. Ha nincs cserépedény, megteszi a kis jénai vagy tepsi is, de ott nagyon óvatosan kell bánni a hővel, illetve a párával. Ezen edények falában ugyanis nincs ott a „segéderő”! Szaftos, könnyű, ízletes, mediterrán gyönyörűség lesz a végeredmény! Már most szólok, próbáld ki most, mert remek húsvéti fogás lehet nálatok is bele! Jó étvágyat!
Hozzászólás zárolva.