Üzleti angyal
Ma már egyre több alkalma adódik a vállalkozásoknak, hogy a cégük finanszírozásához kockázati tőkebefektetést vegyenek igénybe; azonban sok esetben nincsenek tisztában azzal, hogy pontosan mivel is jár ez a lehetőség. A kockázati tőkebefektetés mint finanszírozási forma, a hagyományos hitelezési konstrukció alternatívája, mely az innovációs fejlesztések gyors végrehajtásához jól passzoló start-up üzleti modellben működő vállalkozások között népszerű és az úgynevezett üzleti angyalok megjelenésével vált elérhetővé. Az üzleti angyal egy korai kockázati tőkebefektető, olyan magánszemély, aki saját megtakarítását közvetlenül fekteti be úgy, hogy tõkeemeléssel szerez részesedést a vállalkozásban. Emellett jellemzően szellemi tőkéjével, azaz üzleti tapasztalatával, kapcsolati hálójával is segíti a vállalkozást céljai elérésében. A befektetési döntésnél a cég múltbéli teljesítménye mellett a jövőbeli potenciális fejlődését is mérlegeli, de a vezető szakmai tapasztalata, a csapat tudása, sőt, a csapatmunka dinamikája is számít.
„Ha cégünk további fejlesztéséhez új befektetőket szeretnénk találni, akkor nem elég csupán egy jó ötlettel vagy egy új, innovatív termékkel, szolgáltatással előállni, hanem azt is be kell mutatni a szakembereknek, hogy pénzügyileg átgondolt, jövedelmező tevékenységet folytatunk. Mind banki, mind kockázati befektetői oldalról megvizsgálják a cég árbevételét, jövedelmezőségét, tőkeellátottságát és a beruházás megtérülését, de vannak olyan területek, például a cégérték számítása, amely csak a kockázati tőkebefektetésnél számít. Éppen ezért összegyűjtöttük azokat a legfontosabb fogalmakat, amelyekkel tisztában kell lennünk és meg kell értenünk, mielőtt kockázati tőkebefektetőt keresünk” – mondta el Kökény Roland, a Cápák között versenyzőit mentoráló K&H Bank kkv szegmens marketing vezetője.
A legfontosabb pénzügyi fogalmak:
Árbevétel: Az árbevétel vagy más néven forgalom, az értékesített termékek vagy szolgáltatások ÁFA nélkül számított ellenértéke. Megmutatja, hogy milyen volumenű cégről beszélünk, évi alakulásából pedig lehet következtetni arra, hogy az adott vállalkozás hol tart éppen az életciklusában. Az árbevételnek a pénzügyi tervezésnél van jelentősége, amikor megbecsüljük, hogy egy adott termékből mekkora mennyiséget, milyen áron fogunk eladni. A bevételek mellett azonban a fix és a változó költségeket is számba kell venni, mivel ezek fedezése a vállalkozás működésének feltétele.
Profit: A profit, más néven nyereség vagy haszon, az árbevétel és a költségek különbözete. Amennyiben ez egy pozitív szám, akkor a cég nyereségesen működik, vagyis profitot termel. A kockázati tőkebefektetés egyik legfontosabb döntési tényezője, hogy mekkora a vállalkozás profittermelő képessége, hiszen ez a tőkebefektetés megtérülésének egyik lehetséges forrása.
Megtérülés: Egy befektető számára kulcsfontosságú, hogy az a projekt, amire pénzt ad, lehetőleg minél hamarabb, hozammal együtt megtérüljön, mely a vállalkozónak is érdeke. A megtérülés egyik lehetséges módja a cég működésének profitja, aminek alapfeltétele, hogy a cég bevételei meghaladják annak költségeit. A másik lehetséges módja pedig az exitálás, amikor a társaságban fennálló részesedésüket eladják a befektetők. Ez történhet például oly módon, hogy egy új befektető a régit kivásárolja, vagy a cég tulajdonosa vásárolja ki a befektetőt.
Cégérték: a tőkebefektetők megnyeréséhez tisztában kell lenni a vállalkozás cégértékével is, mely segít meghatározni, hogy mekkora tulajdonrész eladása lehet indokolt a kockázati tőkebefektető számára. Egy cég értékét több tényező határozza meg. Meg kell vizsgálni, hogy mekkora saját tőkéje van, milyen a jelenlegi és a jövőbeli profittermelő képessége, vannak-e egyéb értéknövelő vagy kockázati tényezők.